Jabłka to najczęściej spożywane owoce na świecie. Występują w ponad 7 tys. odmian i można je kupić niemal w każdym zakątku naszego globu. Polska jest jednym z największych producentów tych wyjątkowo smacznych owoców. Każdego roku do giełd owocowo-warzywnych rozsianych po całym świecie trafia ponad 3 mln ton jabłek pochodzących z naszych rodzimych sadów. Czy popularność tych owoców wynika wyłącznie z ich walorów smakowych i dużej dostępności?

Obniżają poziom niechcianego cholesterolu

Jabłka zawierają dużo pektyny będącej cennym dla zdrowia błonnikiem. Zapobiega on gromadzeniu się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych. Pektyny hamują wchłanianie złego cholesterolu z jelita, co z kolei prowadzi do zwiększenia produkcji dobrego cholesterolu w wątrobie. W najlepszej jakości świeże i ekologiczne jabłka od polskich dostawców można zaopatrzyć się np. na Praskiej Giełdzie Spożywczej Oddział PGS w Ząbkach pod Warszawą.

Zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Regularne spożywanie jabłek obniża poziom szkodliwego cholesterolu we krwi, co ma już niebagatelne znaczenie dla serca i całego układu krążenia. Owoce te zawierają dodatkowo silne przeciwutleniacze w postaci flawonoidów, które chronią naczynia krwionośne przed stanami zapalnymi, a także przyspieszają regenerację ich ścian. Szczególnie pozytywnym flawonoidem jest kwercetyna, czyli substancja uszczelniająca żyły i tętnice.

Ochrona przed cukrzycą

Błonnik zawarty w owocach spowalnia trawienie glukozy, co pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Według naukowców spożywanie zaledwie jednego jabłka dziennie zmniejsza ryzyka cukrzycy typu 2 aż o 28%. Kupno jabłek w hurtowni spożywczej, można więc porównać do wizyty w aptece.

Mniejsze prawdopodobieństwo udaru

Zawarte w owocach przeciwutleniacze zapobiegają tworzeniu się zakrzepów w naczyniach krwionośnych, co z kolei obniża ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Przynoszą ulgę astmatykom

Przeciwutleniacze ochraniają płuca, więc przebieg astmy może być łagodniejszy. W skórce jabłek znajduje się też kwercetyna, która zmniejsza stan zapalny i reakcje alergiczne.

Mogą zapobiegać nowotworom

Jabłka mają bardzo wysoki poziom różnych przeciwutleniaczy, które jak wykazały badania, ograniczają wzrost komórek rakowych. Regularne spożywanie tych owoców zmniejsza szczególnie ryzyko raka jelita grubego, jamy ustnej, przełyku i piersi.

Pomagają w utrzymaniu prawidłowej masy ciała

Błonnik spowalnia trawienie i utrzymuje uczucie sytości. Wzbogacenie diety w jabłka zmniejsza tym samym prawdopodobieństwo przejadania się.