Lotne Związki Organiczne (LZO) to toksyczne substancje, które negatywnie wpływają na zdrowie ludzi oraz na stan środowiska naturalnego. Te związki organiczne, zawarte między innymi w rozpuszczalnikach i farbach, szybko przechodzą w postać gazową, emitowane w trakcie różnych procesów technologicznych: malowania, druku czy syntezy chemicznej. W celu ograniczenia emisji LZO, zakłady przemysłowe inwestują w instalacje oczyszczające i systemy, oparte o metodę katalitycznego, auto-termicznego, rewersyjnego dopalania gazów odlotowych i technologicznych.

Wydajne, rewersyjne instalacje katalityczne

Jednym ze sposobów oczyszczania gazów przemysłowych z LZO są rewersyjne instalacje katalityczne, wyposażone w wysokosprawne regeneratory ciepła, umożliwiające utrzymanie optymalnej temperatury katalizatora poprzez wykorzystanie energii cieplnej, nagromadzonej w trakcie spalania zanieczyszczeń. Jak podkreślają inżynierowie z krakowskiej, innowacyjno-wdrożeniowej firmy Katalizator, producenta katalizatorów oraz oczyszczających instalacji przemysłowych: nasze katalizatory oczyszczają powietrze z LZO w zakresie temperatur od 300 do 500 stopni Celsjusza, czyli znacznie niższych niż te, występujące w klasycznych metodach termicznych, instalacje katalityczne rewersyjne pracują zaś auto-termicznie, co oznacza, że nie wymagają zewnętrznych dostaw energii przy stężeniach zanieczyszczeń mniejszych niż 1g/Nm3, a to pozytywnie wpływa na redukcję kosztów eksploatacyjnych całego procesu oczyszczania.

Metoda rewersyjnego oczyszczania gazów z LZO

Proces rewersyjnego oczyszczania gazów rozpoczyna się w kanałach zasysających i odemglaczu, zapobiegającym gromadzeniu się kropel cieczy w masach zanieczyszczonego powietrza. Po przejściu przez demister, gazy zostają rozcieńczone w mieszalniku, a następnie są one transportowane za pośrednictwem wentylatora do komory spalania katalitycznego reaktora rewersyjnego, złożonej z dwóch zbiorników (połączonych w górnej części kanałem), złoża katalitycznego oraz grzałek elektrycznych. Wydajność pracy wentylatorów oraz ilość dostarczanego powietrza reguluje przemiennik częstotliwości, sterowany automatycznie czujnikiem podciśnienia i głowicą eksplozymetryczną.

W procesie oczyszczanie brudne powietrze, które trafia do dolnej części reaktora, jest dwukrotnie podgrzewane: najpierw na ceramicznym wymienniku ciepła, a po dotarciu do komory spalania jego temperaturę podnoszą grzałki elektryczne. Rozgrzane gazy są następnie oczyszczane na złożu katalitycznym, gdzie ulegają utlenieniu (oksydacji) i, oczyszczone, zostają wypchnięte poza komorę.

Jak zauważają specjaliści z firmy Katalizator: instalacja pracuje w trybie auto-termicznym, jeśli stężenie LZO w powietrzu wynosi powyżej 0,7 g/m3 – wówczas ciepło, pochodzące z mas oczyszczonego powietrza zostaje przejęte przez ceramiczny wymiennik ciepła, znajdujący się w drugiej części reaktora. W celu utrzymania rezerw ciepła w wymiennikach, zawory trójdrogowe, zainstalowane na wejściu reaktora, zmieniają kierunek przepływu brudnego powietrza na przeciwny, dzięki czemu proces utleniania LZO przebiega bez zakłóceń.