Hodowla krów w celu pozyskiwania mleka to konieczność regularnego dojenia zwierząt. Nie trzeba jednak wykonywać takiej pracy manualnie, co w przypadku kilkudziesięciu czy kilkuset sztuk bydła mogłoby okazać się bardzo problematyczne i czasochłonne. Dobrym wyborem będzie w tym wypadku nowoczesna hala udojowa typu „rybia ość”. Jak zbudowane są takie konstrukcje i w jaki sposób działają?

Z jakich elementów składa się kompletny system udojowy?

W nowoczesnych gospodarstwach czy zakładach zajmujących się hodowlą krów mlecznych instaluje się obecnie zaawansowane systemy udojowe. Składają się one z kilku głównych elementów, spośród których istotna jest przede wszystkim sama hala udojowa. Popularnym wyborem producentów mleka jest układ określany jako „rybia ość”. W tym wypadku krowy umieszczane są po dwóch stronach hali. Udój zakończony na jednym kanale daje możliwość wypuszczenia z niego zwierząt i kontynuowania lub rozpoczęcia dojenia po drugiej stronie.

Dzięki temu cały proces przebiega sprawnie i szybko. Jest to jednak uzależnione również od pracy kolejnego z elementów hali udojowej typu „rybia ość”, czyli specjalnego ramienia udojowego. To właśnie za jego pomocą pozyskuje się mleko, do czego przyczynia się także praca elektronicznego systemu odpowiadającego za sterowanie udojem. To trzeci i ostatni zarazem z kluczowych komponentów nowoczesnej hali udojowej o konstrukcji określanej jako „rybia ość”. Jakie zalety płyną z korzystania z takiego układu?

Czy udój w specjalnej hali jest dla krów bezpieczny?

Każdy hodowca krów chce przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo swojego inwentarza. Bydło mleczne musi być regularnie dojone – również ze względów zdrowotnych. Udój prowadzony z użyciem nowoczesnego systemu sprawia, że cały proces trwa krótko i nie powoduje stresu u krów. Hale udojowe typu „rybia ość”, które oferowane są m.in. przez firmę Agro-System, to układy z otwartą konstrukcją stanowisk, dzięki czemu bydło mleczne nie odczuwa dyskomfortu podczas dojenia.

Jest to zatem metoda w pełni bezpieczna dla krów, a jednocześnie zapewniająca właścicielowi inwentarza świetną wydajność oraz uzysk. Podciśnienie w tym wypadku nie jest zbyt silne, co też ma znaczenie w kontekście samopoczucia bydła mlecznego w trakcie udoju. Cały proces trwa stosunkowo krótko i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. To kolejny atut hali udojowej typu „rybia ość”, która jest nowoczesnym sposobem na pozyskiwanie mleka. Zdecydowanie warto uwzględnić taki system w swoim gospodarstwie czy zakładzie zajmującym się m.in. udojem krów mlecznych.