Nowoczesne przydomowe przepompownie ścieków mają stosunkowo prostą konstrukcję. Stosuje się je w miejscach, gdzie specyficzny układ terenu, wysoki poziom wód gruntowych lub znaczna odległość od miejsca zrzutu ścieków uniemożliwiają zastosowanie tradycyjnych systemów grawitacyjnych. Zadaniem przydomowych przepompowni jest transport ścieków z określonego gospodarstwa domowego. W celu utrzymania jak najdłuższej żywotności systemu zalecany jest systematyczny serwis instalacji. Na czym on polega?

Błędy przy projektowaniu i montażu przydomowej przepompowni

Odprowadzanie wód opadowych i ścieków z gospodarstwa domowego wymaga opracowania złożonego planu odwadniania. Przebieg instalacji kanalizacyjnej należy dostosować do warunków budowlanych. Eliminacja popularnych błędów już na etapie projektowania, pozwoli uchronić się przed ewentualną awarią przydomowej przepompowni ścieków. Jednym z częstszych niedociągnięć jest odprowadzanie wody deszczowej z dachów i tarasów do kanalizacji, a nie do gleby. Powoduje to  zalewanie budynku podczas intensywniejszych opadów, za co odpowiedzialne jest przeciążenie przydomowej przepompowni ścieków.

Kolejnym błędem jest brak uwzględnienia wszystkich urządzeń sanitarnych w projekcie. Dzieje się tak w sytuacji, gdy inwestor planuje podłączyć do systemu toaletę, ale np. pominie zamontowany w niej pisuar lub bidet, który również jest częścią instalacji kanalizacyjnej. Bardzo często przygotowany projekt nie przewiduje zmian w użytkowaniu domowej przepompowni takich jak np. rozbudowa systemu. To także błąd, który może wpłynąć negatywnie na komfort domowników w przyszłości.

Jak zaznacza specjalista z firmy Inwap – projektując taki system, należy kierować się indywidualnym zapotrzebowaniem danego budynku na odprowadzanie ścieków. Pompa powinna być dobrana odpowiednio do rodzaju zanieczyszczeń. Ważny jest także rozmiar przepompowni, który determinuje jej wydajność. Dobrze zaprojektowana instalacja oraz jej fachowy montaż to czynniki, które mają duży wpływ na potencjalną awaryjność przepompowni.

Na czym polega serwis przydomowej przepompowni ścieków?

Przez urządzenia budujące przepompownie ścieków każdego dnia przepływają litry zanieczyszczeń. Nie pozostaje to bez wpływu na kondycję całego systemu. Z tego też względu specjaliści zalecają, by regularnie poddawać instalację profesjonalnemu serwisowi i konserwacji.

Fachowcy zajmą się czyszczeniem przydomowej przepompowni ścieków oraz dokonają przeglądu technicznego układu tłocznego i pompy. Pozwala to uchronić system przed licznymi awariami. Oczyszczanie instalacji wiąże się z usuwaniem zalegającego w urządzeniach pisaku, szlamu, tłuszczu i innych nieczystości. Podczas prac specjaliści zwracają też uwagę na poprawność działania sond pływakowych.

To, jak często należy dokonywać przeglądu technicznego przydomowej przepompowni związane jest z intensywnością jej użytkowania oraz specyfiki budynku, do którego jest ona podłączona.