Gdy już znudzą nam się hotele i pensjonaty, możemy pomyśleć o nietypowym wypoczynku, jakim bez wątpienia jest nocleg w lesie. Ci, którzy wpadli na ten pomysł, pewnie zadają sobie pytanie, czy nocowanie w lesie pod namiotem jest legalne i bezpieczne. W tym artykule wyjaśniamy obie kwestie. 

Czy nocleg „na dziko” w lesie jest legalny? 

Jeszcze do niedawna spanie w lesie było w Polsce prawnie zabronione. Jednak ostatnio sytuacja uległa zmianie. 

Przez rok trwała akcja pilotażowa pt. „Zanocuj w lesie”. Teraz, od maja 2021 roku w każdym z 429 nadleśnictw w Polsce powstały obszary specjalnie przeznaczone do nocowania pod namiotem. To świetna informacja dla miłośników nietypowych wypadów, kontaktu z naturą i coraz popularniejszego survivalu. 

Mapę miejsc, w których możesz nocować, znajdziesz na stronie lasy.gov.pl

Jakie warunki trzeba spełniać, aby nocować w lesie?

Aby nocować w lesie, trzeba spełnić kilka warunków. 

  • Po pierwsze – zostawić miejsce biwakowania w takim samym stanie, w jakim je zastaliśmy.
  • Po drugie – w wyznaczonej strefie może nocować maksymalnie 9 osób. 
  • Po trzecie – maksymalny czas obozowania to 2 dni.

W wyjątkowych przypadkach można uzyskać zgodę na większą grupę obozowiczów i dłuższy czas wypoczynku. Jednak wcześniej trzeba skontaktować się (np. drogą mailową) z zarządem Lasów Państwowych. 

Czy w lesie można korzystać z kuchenki gazowej? 

Już wiesz, że nocowanie w lesie jest dozwolone w wyznaczonych obszarach. Teraz trzeba pomyśleć o ekwipunku. Czy do lasu można zabrać kuchenkę gazową? Odpowiedź brzmi: tak, ale tylko w wyznaczonych przez nadleśnictwo obszarach można z niej korzystać. 

Dlatego, zanim zdecydujesz się na użycie kuchenki, koniecznie sprawdź, czy możesz ją uruchomić w danym miejscu. 

Na mapach „Bank Danych o Lasach” strefy, gdzie możesz (wstępnie do 14.04.2022 roku) odpalić kuchenkę gazową, oznaczone są kolorem pomarańczowym. Aby sprawdzić na mapie atrybuty danego obiektu, użyj przycisku „i” w menu z lewej strony, a następnie kliknij interesujące Cię miejsce. 

Co zabrać na nocleg w lesie?

Kuchenka gazowa to nie wszystko. Trzeba zastanowić się nad resztą ekwipunku. 

Koniecznie weź ze sobą ubranie adekwatne do pogody i pamiętaj, że pogoda bywa zmienna. Jeśli planujesz leśne wędrówki, weź ze sobą porządne buty. Przyda się również nakrycie głowy (czapka, kapelusz, kaptur). Sprawdzi się w upał, ale także w deszcz lub podczas spadku temperatury. 

Do listy rzeczy do zabrania dopisz telefon komórkowy i powerbank. Żeby nie tracić baterii w telefonie, zabierz osobno latarkę. 

Rzecz jasna, do spania konieczny będzie namiot i śpiwór. Z rzeczy survivalowych przyda się także nóż i podstawowa apteczka zawierająca bandaże, plastry, środek do odkażania, leki przeciwbólowe. 

Wypada zabrać ze sobą także przybory higieniczne, czyli m.in. szczoteczkę, pastę do zębów, mydło i papier toaletowy. Zachowanie higieny poprawia nasze morale. 

Jeśli zamierzasz nocować w miejscach, gdzie możesz spotkać dzikie zwierzęta, pomyśl nad zakupem specjalnego spreju. Tego typu środki wydzielają zapach, który odstrasza m.in. niedźwiedzie. 

I na koniec. Weź ze sobą odpowiednią ilość jedzenia i wody. Najlepiej sprawdzają się niewielkie, lekkie produkty, które jednocześnie są wysokokaloryczne (np. batoniki czy jajka na twardo).  

Czy spanie "na dziko" jest bezpieczne? 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. 

Jeśli boisz się leśnych zwierząt, może uspokoi Cię fakt, że incydenty z nimi związane zdarzają się bardzo rzadko. Najczęściej zwierzęta podchodzą zainteresowane do namiotu, aby zaraz odejść. 

Drugim niebezpiecznym czynnikiem może być pogoda. Burze w lesie bywają niebezpieczne. Ale jeśli sprawdzisz wcześniej prognozy, nie powinno Cię nic zaskoczyć. 

Z drugiej strony amatorzy noclegów leśnych podkreślają, że adrenalina to jeden z najprzyjemniejszych elementów takich wypraw. Poza obcowaniem z przyrodą, oczywiście. 

Dowiedz się także, dlaczego warto spędzić wakacje na wsi.