Młóto browarniane to doskonały materiał paszowy dla bydła i trzody chlewnej. Z roku na rok pasza ta zyskuje coraz większą popularność wśród polskich hodowców. Wysłodziny browarne są nie tylko tańsze od poekstrakcyjnej śruty sojowej czy rzepakowej, ale wyróżniają się też właściwościami mlekopędnymi. Skąd bierze się młóto browarniane? Jaki jest skład tego produktu?

Źródło pochodzenia młóta browarnianego

Młóto browarniane to produkt uboczny, który powstaje przy produkcji piwa. Ten bardzo wartościowy dla rolników odpad pozyskiwany jest z lokalnych browarów i dużych koncernów specjalizujących się w warzeniu piwa. Wysłodziny browarne tworzą się po odfiltrowaniu beczek przednich w kadziach zaciernych. Hodowcy najchętniej skupują młóto browarniane, które powstaje przy produkcji piwa typu pils.

Wyróżnia się ono bowiem wysokimi walorami smakowymi i jest chętnie zjadane przez zwierzęta hodowlane. Dystrybucją wysłodzin browarnych zajmują się nieliczne firmy takie jak np. Domino. Jest to produkt stosunkowo trudno dostępny. Występuje zarówno w formie świeżej, jak i lekko podsuszonej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że świeże młóto browarniane zawiera dużo wody, dlatego też musi zostać spożyte przez zwierzęta hodowlane w ciągu 2-3 dni. W przeciwnym razie pasza się zepsuje.

Jak prezentuje się skład młóta browarnianego?

Aby można było dłużej przechowywać młóto browarniane, poddaje się je kiszeniu lub suszeniu. Bez tego wysłodziny szybko uległyby fermentacji, a podane w takiej formie, mogłyby tylko zaszkodzić zwierzętom hodowlanym. Procentowa zawartość składników odżywczych różni się zależnie od tego, czy mamy do czynienia z produktem świeżym, czy też suchym. W kilogramie młóta mokrego znajduje się 7% czystego białka, 2% tłuszczu, 4% błonnika i 1% składników mineralnych. W wysłodzinach podsuszonych o wadze 1 kg znajdziemy aż 35% białka, 15% błonnika, 7% tłuszczu i 5% składników mineralnych.

Młóto browarniane jest bardzo bogate w mikro- i makroelementy. Zawiera też witaminy z grupy B oraz A i E. Warto podkreślić, że białko wchodzące w skład wysłodzin jest łatwo przyswajalne dla zwierząt hodowlanych. Młóto browarniane ma też wpływ na poprawę wydajności mlecznej krów, także pod względem jakości. Podwyższa ono wartość kazeiny i tłuszczów w mleku, a także sprawia, że pachnie i smakuje ono lepiej. Wysłodziny browarniane mogą być traktowane jako pasza objętościowa, jednak zazwyczaj używa się ich w charakterze paszy treściwej. Dawkowanie młóta powinno być dopasowane do potrzeb zwierząt hodowlanych i zgodne z zaleceniami ekspertów.