Wysłodziny browarniane to odpad otrzymywany podczas procesu warzenia piwa i faktycznie, kiedyś traktowane były jedynie jako kłopotliwy produkt, którego przechowywanie i utylizacja stanowiły problem. Jednak z czasem, gdy odkryto doskonałe właściwości wysłodzin, a także różnorodne możliwości ich efektywnego wykorzystania, stały się produktem bardzo pożądanym. Ale czym tak właściwie są wysłodziny browarniane i jak powstają? Wyjaśniamy!

Jak powstają wysłodziny browarniane?

Czym tak właściwie są wysłodziny? Mówiąc najprościej jest to biomasa powstająca z nierozpuszczalnych części słodu jęczmiennego. Jak sama nazwa wskazuje wysłodziny browarniane, czy też inaczej mówiąc – młóto browarniane, to produkt, a tak w zasadzie odpad, który powstaje w procesie produkcji piwa.

Wysłodziny browarniane są wytwarzane w jednym z pierwszych procesów produkcji piwa. Do kadzi lub beczek trafia zacier, który powstaje poprzez zalanie wodą ześrutowanych ziaren zboża. Następnie zacier ten jest podgrzewanych oraz poddawany fermentacji i filtracji. W efekcie tego powstaje płynny ekstrakt ze słodu stanowiący półprodukt piwny, a na dnie zbiornika osadza się wszystko to, co nie uległo rozpuszczeniu. I właśnie ten osad to wysłodziny browarniane, których sprzedażą zajmują się firmy takie jak dystrybutor młóta DOMINO z Żywca.

Właściwości wysłodzin browarnianych

W przypadku browarów, gdzie produkcja piwa, a co za tym idzie wysłodzin browarnianych, odbywa się na ogromną skalę, utylizacja młóta stanowiła kiedyś spory problem. Szczególnie że ze względu na dużą zawartość wody świeże wysłodziny szybko się psują. Ale z czasem, gdy zaczęto coraz większą wagę przywiązywać do zbilansowanej diety zwierząt hodowlanych, odkryto, że młóto browarniane posiada wiele witamin oraz innych składników odżywczych, dzięki czemu pozytywnie wpływa na zdrowie zarówno bydła, jak i trzody.

Zdecydowanie najważniejszą zaletą wysłodzin browarnianych jest ich bogaty skład. Przede wszystkim dostarczają bardzo dużo białka pokarmowego, które jest dobrze przyswajalne przez zwierzęta. Oprócz tego posiadają włókno surowe, które działa podobne jak błonnik, a więc poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego oraz reguluje metabolizm. Ponadto młóto browarniane jest źródłem witamin z grupy B oraz witamin A i E.

Warto też zaznaczyć, że aby wysłodziny faktycznie zachowały swoje właściwości, muszą zostać poddane procesowi suszenia lub kiszenia, dzięki czemu na dłużej pozostaną świeże i co najważniejsze, nie zaszkodzą zwierzętom. W ten sposób ten dodatek do paszy może być przechowywany nawet kilka miesięcy.