Prowadzenie gospodarstwa rolnego może wiązać się z dużym ryzykiem zarówno w przypadku chowu zwierząt, jak i upraw roślinnych. Niezależnie od tego, czy jest to gospodarstwo ekologiczne, czy wspomagamy się chemicznymi produktami, zarówno uprawy, jak i zwierzęta mogą zostać zaatakowane przez szkodniki i choroby. Z artykułu dowiesz się, jak wyeliminować ten problem w Twoim gospodarstwie stosując dezynfekcję!

Czysty, bezpieczny kurnik to nasz cel!

Dezynfekcja kurników, podobnie jak inne działania mające na celu ochronę hodowanego drobiu, jest kluczową czynnością w utrzymaniu silnych i zdrowych kurcząt. Im więcej zwierząt trzymamy jednocześnie w pomieszczeniu, tym większe jest prawdopodobieństwo, że stado może zachorować. Dobrze wykonane czynności bioasekuracyjne pośrednio wpływają też na stan zdrowia człowieka, ponieważ zmniejszają ryzyko zatrucia np. pałeczkami salmonelli. Działania dezynfekujące w kurniku powinno się wykonywać przed każdym jego zasiedleniem, do tego trzeba to robić bardzo dokładnie. Z tego powodu najlepiej zlecić to zadanie profesjonalistom, znajdziemy ich np. w firmie Eko-Karsch. Pozwoli to zminimalizować straty w postaci szybko zużywającego się sprzętu i mieć pewność, że nasza hodowla jest bezpieczna. Bardzo ważne, aby dostosować technikę oraz preparaty do dezynfekcji do danego kurnika, taki wybór najlepiej skonsultować z kimś, kto ma odpowiednie kompetencje i doświadczenie w tym zakresie.

Jak przygotować kurnik do dezynfekcji?

Zarówno w przypadku dezynfekcji, jak i dezynsekcji należy najpierw usunąć wszystkie zwierzęta oraz wyposażenie z pomieszczenia. Następnie trzeba bardzo dokładnie wysprzątać cały kurnik. Sprzątamy również te trudno dostępne części takie, jak dolne warstwy karmników czy poideł lub wentylację. Prawidłowo wykonane sprzątanie pozwoli pozbyć się zagrożenia, choć nie w stu procentach. Już prawie można wykonać dezynfekcję kurnika, trzeba jednak poczekać, aż pomieszczenie całkowicie wyschnie, aby nie zmniejszyć stężenia substancji dezynfekujących ─ i tym samym nie osłabić ich działania.

Metody dezynfekcji

Istnieje kilka metod dezynfekcji kurników, każdą należy zastosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz oraz w pomieszczeniach pomocniczych. Dezynfekujemy również sprzęt, m.in. grabie i widły oraz odzież roboczą. Precyzja działania pozwoli nam uniknąć sytuacji, w której przypadkiem wniesiemy do kurnika drobnoustroje z zewnątrz. Przy wyborze najlepszego środka dezynfekującego warto kierować się jego składem, a nie marką producenta. Dobrze jest również wyliczyć kwotę, jaką będziemy musieli zapłacić za preparat zużyty na powierzchni 1 m3 przy jego konkretnym stężeniu, ponieważ jeśli będzie ono mniejsze, będziemy potrzebować więcej tego środka. Technik dezynfekcji jest kilka. Jedną z nich jest wykonywana przy pomocy myjek wysokociśnieniowych, czyli tzw. dezynfekcja na mokro. W tym przypadku stosuje się różne modele myjek, m.in. ręczne, spalinowe lub ciągnikowe. Rozpryskujemy spore krople roztworu na dezynfekowane powierzchnie, które powinny zostać pokryte nim całkowicie. Kolejna technika to zamgławianie, ta metoda pozwoli dotrzeć w miejsca nieobjęte opryskiem. Polega ona na wpuszczeniu do pomieszczenia środka biobójczego w postaci mgły. Dostępne jest jeszcze ozonowanie, najlepiej sprawdza się ono przy powierzchniach gładkich oraz w szczelnych pomieszczeniach. Na koniec należy zdezynfekować też ściółkę przy pomocy preparatów sypkich, można ich używać po wprowadzeniu drobiu z powrotem do kurnika.