Zakup nowego ciągnika niesie za sobą wiele korzyści, jednak wiąże się także ze sporymi wydatkami. Koszty, które należy pokryć podczas zakupu tej maszyny, mogą przerażać wielu rolników, dlatego część z nich decyduje się na sprzęt używany. W większości przypadków nie jest to jednak dobry pomysł. Opisujemy, z jakim ryzykiem wiąże się kupno sprzętu rolniczego z drugiej ręki oraz dlaczego warto kupić nowy ciągnik.

Nowy ciągnik rolniczy – gwarancja najwyższej jakości

Pierwszym i najważniejszym argumentem, który przemawia za kupnem nowego ciągnika rolniczego, jest jego wysoka jakość. Maszyny pochodzące prosto od producenta gwarantują bowiem bezawaryjność przez długi czas. Nienaruszony stan części i komponentów ciągnika przekłada się również na jego efektywność oraz funkcjonalność, a także zmniejsza koszty związane z jego eksploatacją.

W przypadku kupna ciągnika z drugiej ręki istnieje ryzyko, że jego podzespoły nie są sprawne. Choć większość sprzedawców zazwyczaj zapewnia o nienagannym stanie technicznym maszyny, prawda często jest zupełnie inna, a wykonanie dokładnej diagnostyki wymaga dużego nakładu czasu i przede wszystkim – wiedzy specjalistycznej.

Jakie korzyści daje kupno nowego ciągnika?

Kupując nowy ciągnik rolniczy, zyskujesz pewność, że maszyna została stworzona z dbałością o każdy detal i przy użyciu wysokojakościowych części. Ponadto profesjonalni producenci polskiego sprzętu rolniczego zapewniają także gwarancję, która przysługuje zazwyczaj na okres 12 lub 24 miesięcy. Bycie pierwszym właścicielem ciągnika umożliwia również przeprowadzanie licznych modyfikacji i ulepszeń, takich jak doposażanie kabiny w dodatkowe akcesoria, co w przypadku używanych maszyn często jest niemożliwe.

Zakup nowego ciągnika wiąże się także z dużą oszczędnością: mimo wyższych kosztów początkowych zyskujesz pewność, że przez długi czas nie będziesz musiał wykonywać żadnych napraw. Ponadto wysoka sprawność sprzętu przekłada się na mniejsze zużycie paliwa.

Zasada dotycząca kupna używanego ciągnika rolniczego jest identyczna, jak w przypadku wszystkich innych pojazdów: nie kupi nowej maszyny ten, kto nie nauczy się na własnych błędach. Warto jednak oszczędzić sobie nerwów oraz niepotrzebnych wydatków i od razu zdecydować się na inwestycję w fabrycznie nowy sprzęt.