Codzienne funkcjonowanie ludzi, maszyn i pojazdów jest źródłem hałasu. Przekroczenie pewnych jego norm może mieć negatywne skutki zarówno dla człowieka, jak i jego otoczenia. Dlatego konieczne jest, aby kontrolować poziom hałasu szczególnie w odniesieniu do stanowisk i miejsc pracy, środowiska, w jakim przebywamy, badać poziom hałasu komunikacyjnego czy wytwarzanego przez maszyny i urządzenia. Poznaj usługi Pracowni Ochrony Środowiska ze Szczecina!

Hałasem nazywamy dźwięki, które wytwarzane są przez człowieka lub maszyny, które jeśli zbyt głośne uważane są za szkodliwy czynnik. Prawo reguluje definicję hałasu i wskazuje dopuszczalne poziomy hałasu, które uważane są za normy w różnych sytuacjach. Ich przekroczenie, kiedy dźwięki stają się zbyt głośne dla naszego ucha, może być szkodliwe i wszelkie związane z tym nieprawidłowości należy usuwać. Jeśli mamy wątpliwości czy w naszym miejscu pracy normy są zachowane, warto zgłosić się do Pracowni Ochrony Środowiska. Opracowywane ekspertyzy akustyczne prezentują wyniki pomiaru poziomu hałasu i zalecenia z tym związane.

Hałas w miejscu pracy

Niezależnie od tego, czy pracujemy na hali produkcyjnej, czy w biurze, pracodawca zobowiązany jest do zadbania o odpowiednie warunki pracy wszystkich zatrudnionych przez niego osób. Zasady te określone są przez przepisy BHP i normy związane z wykonywaniem określonych zawodów. Ponieważ hałas uznawany jest za wyjątkowo szkodliwy czynnik, poświęca mu się sporo uwagi i pomiary jego poziomu w niektórych zakładach pracy należy wykonywać regularnie. Jeśli podczas pierwotnego badania normy zostały przekroczone w niewielkim stopniu, kolejne badanie przeprowadza się zazwyczaj za około dwa lata. Jeśli normy zostały znacznie przekroczone, kolejne badanie zaleca się przeprowadzić w następnym roku. Ma to na celu kontrolę wprowadzonych zmian i dostosowań miejsca pracy.

Badania takie muszą być przeprowadzane wyłącznie przez wyspecjalizowane firmy, których pracownicy mają odpowiedni do tego sprzęt oraz doświadczenie i wiedzę. Dzięki temu mamy pewność, że pomiary hałasu dokonano dokładnie i bez zakłóceń. W jakich miejscach można przeprowadzać takie analizy? Między innymi w pomieszczeniach administracyjnych, salach konferencyjnych, salach zajęć w domach kultury, salach kawiarnianych i restauracyjnych, klasach i pracowniach szkolnych, gabinetach badań lekarskich w przychodniach i pokojach lekarskich w szpitalach.

Jaki hałas jest dla nas szkodliwy?

Przebywanie w pomieszczeniach, w których przekroczono dopuszczalne poziomy hałasu, może skutkować uszkodzeniami słuchu, ale również złym samopoczuciem i migrenami, uczuciem niepokoju i rozkojarzenia. Ma to wpływ na efektywność realizowanych przez nas działań. Jednak hałas może być szkodliwy nawet poza pomieszczeniami. Hałas może negatywnie wpływać też na konstrukcję budynków. Drgania mogą osłabiać fundamenty czy rozchwiać konstrukcje stalowe. W środowisku zewnętrznym należy analizować: hałas komunikacyjny i przemysłowy, hałas lotniczy i pochodzący od linii elektroenergetycznych.

Hałas poza pomieszczeniami dotyczy terenów zabudowy mieszkaniowej, terenów rekreacyjno-wypoczynkowych, szpitali, domów opieki społecznej, czy terenów mieszkaniowo-usługowych i innych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. Należy kontrolować hałas przy startach, przelotach i lądowaniach samolotów, hałas związany z liniami kolejowymi, drogą i jeżdżącymi po niej samochodami, hałas emitowany przez linie energetyczne.

 Usługi Pracowni Ochrony Środowiska

Analizy akustyczne są niezwykle ważne w miejscach pracy, chociażby ze względu na bezpieczeństwo pracowników i obowiązujące normy. Pracownia Ochrony Środowiska wykonuje analizy hałasu przemysłowego, komunikacyjnego, w budynkach i hałasu lotniczego. Są to zarówno rzeczywiste pomiary hałasu w środowisku, jak i symulacje komputerowe dla planowanych przedsięwzięć, które wykonywane są za pomocą oprogramowania SoundPLAN 9.0. Ponadto Pracownia Ochrony Środowiska świadczy usługi w zakresie gospodarki odpadami, ochrony powietrza atmosferycznego, opracowań ekofizjograficznych, inwentaryzacji drzew i krzewów, a także wielu innych usług, które związane są bezpośrednio z ochroną środowiska.