Jakość podłoża ma niebagatelny wpływ na wzrost plonów. Nawet najlepiej wyselekcjonowane nasiona nie będą w stanie prawidłowo się rozwijać, jeśli gleba będzie miała zły odczyn. Zakwaszenie to najczęstsza przyczyna, dlatego w rolnictwie, sadownictwie oraz ogrodnictwie istotną rolę odgrywa regularne wapnowanie. Czym jest ten proces i jak się go przeprowadza? O tym piszemy w poniższym artykule.

Skutki zakwaszonej gleby

Dla roślin uprawnych odpowiedni odczyn gleby dla ich prawidłowego zrostu powinien wskazywać lekkie zakwaszenie, a najlepiej gdy jest zbliżony do obojętnego – mieszczącego się w przedziale pH 6,5-7,2. W przeciwnym razie nie są w stanie właściwie przyswajać składników pokarmowych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że gorzej rozwija się i funkcjonuje ich system korzeniowy. W glebach kwaśnych bowiem uwalniają się szkodliwe dla nich związki metali ciężkich oraz glin. Ponadto taki stan sprawia, że wypłukują się takie składniki odżywcze jak wapń czy magnez, maleje ilość fosforu, a także zmniejsza się poziom rozwoju potrzebnych mikroorganizmów glebowych. Nadmierne zakwaszenie przyczynia się po prostu do obniżenia żyzności ziemi, a to siłą rzeczy przekłada się na gorszy wzrost plonów.

Sposób na zmianę pH gleby

Zarówno rolnicy, sadownicy, jak i ogrodnicy zdają sobie sprawę z tego, że prawidłowy rozwój roślin jest uzależniony właśnie od właściwości gleby. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie jej wapnowania za pomocą odpowiedniego preparatu odkwaszającego, który oferuje swoim klientom między innymi firma Complexor, pomagająca również w badaniu odczynu i tworzeniu planów nawożenia. Do tego wykorzystuje nawozy wapniowe, stąd też nazwa procesu. Tego rodzaju produkty można podzielić na dwa rodzaje:

  • wapniowe tlenkowe – w nich wapń jest w postaci tlenku, a ich działanie jest bardzo szybkie. Stosuje się je przede wszystkim w rolnictwie na glebach ciężkich;
  • wapniowe węglanowe – wapń przybiera formę węglanów i w przeciwieństwie do powyższych mają wolne działanie. Przeznaczone zwłaszcza do upraw amatorskich – przydomowych i działkowych ogrodów.

Ponadto należy wspomnieć, że nawozy wapniowe są dostępne jako preparat sypki bądź granulowany. W przypadku pierwszego konieczny jest specjalistyczny sprzęt do jego aplikacji, jak również późniejsze wymieszanie go z glebą. W przeciwnym razie nawóz może zostać wywiany przez wiatr. Stąd też zdecydowanie bardziej poleca się granulat.

Częstotliwość i sposób wapnowania

Przed zastosowaniem nawozu wapniowego należy przeprowadzić, wspomniane już wcześniej, badania odczynu gleby. To właśnie od stopnia jej zakwaszenia oraz rodzaju będzie bowiem zależeć dawka preparatu. Przykładowo na glebach lekkich aplikuje się go 300-500 kg, natomiast na gliniastych nawet w ilości 710 kg. Nie ma więc uniwersalnych miar dozowania nawozu. Formy granulowane powinno stosować się po uprzednio wykonanej orce, następnie mieszając do głębokości nie większej niż 15 cm. Odkwaszenie powinno mieć miejsce po zbiorze plonów i zasiania przedplonów. Trudno jednoznacznie wskazać częstotliwość takiego zabiegu, ponieważ na szybkość obniżenia pH podłoża ma wiele odmiennych czynników. Kluczem jest po prostu przeprowadzanie regularnych badań jego odczynu, co pozwoli utrzymywać go w dobrym, żyznym stanie.