Drewno opałowe zaliczane jest do ekonomicznego materiału opałowego.Jest używane przez człowieka od tysięcy lat, a dzięki nowoczesnym piecom i odpowiedniej technice palenia nadal może być z powodzeniem używane do ogrzewania naszych domów. Drewno jest jednym z najbardziej uniwersalnych paliw. Można spalać go w piecach tradycyjnych oraz w nowoczesnych kotłach i kominkach 5 generacji spełniających najnowsze normy ekologiczne. Drewno jest paliwem pochodzenia naturalnego, w pełni odnawialnym. Jego używanie w domu pozwala na utworzenie wyjątkowego klimatu. Dlatego drewno opałowe stosuje w Polsce tysiące domów. Zanim kupisz taki materiał warto dowiedzieć się, jaki jest dla pieców najlepszy!

Rozróżniając typy drewna opałowego

Warto wiedzieć, że dzisiaj drewno opałowe dzieli się na drewno wysokokaloryczne, a także na drewno rozpałkowe. Drugi typ służy tylko do wzniecania płomienia w piecu, a do tego służą materiały z drzew iglastych oraz z drzew liściastych miękkich. Ich kaloryczność to średnio 1600 kWh/mp, dlatego nie powinno stosować się ich, jako głównego surowca opałowego. Do głównego procesu produkcji ciepła stosować należy bowiem świetnie przygotowane drewno o niskiej zawartości żywicy, a także wilgoci. Mowa o wspomnianym drewnie liściastym twardym, które posiada wartość opałową nawet o wartości 2200 kWh/mp. Najlepszymi gatunkami są sezonowane, suszone materiały produkowane z grabu, dębu, buku, akacji, brzozy, jesionu, jaworu, oraz olchy.   

Składowanie drewna ma znaczenie

Warto wiedzieć, że drewno składowane na powietrzu ulega samoczynnemu suszeniu. To dlatego należy zawsze zwracać uwagę, albo na drewno opałowe suszone w procesach termicznych – w specjalnych komorach – lub też na drewno opałowe sezonowane, które zanim zostanie oddane do sprzedaży przeleży w strefach magazynowania nawet do 24 miesięcy, a niekiedy i dłużej. Spalenie drewna mokrego lub świeżego to z jednej strony strata często połowy potencjalnie zawartej w nim energii. Z drugiej spalanie mokrego drewna wiąże się ze znacznie wyższą emisją CO2!

Wymiary drewna opałowego

Najlepsi dystrybutorzy drewna opałowego dostosowują wymiary drewna opałowego do potrzeb swoich klientów. Nowoczesne piece wymagają mniejszych rozmiarów, a stare kotły często mogą spalać z powodzeniem większe rozmiary. Uniwersalną wielkością jest zatem długość 30 centymetrów o przekroju około 10-15 centymetrów. Na życzenie można jednak zamówić materiał dłuższy i szerszy, lub też krótszy i węższy. Wybieraj przy tym firmy, które są w stanie zagwarantować także usługi transportu niskotonażowego. To idealna opcja dla klientów indywidualnych…

Jeśli zatem szukasz dobrego dostawcy drewna opałowego wysokiej kaloryczności, koniecznie podejmij współpracę z przedsiębiorstwem FU Las Wood Mariana Piekarza. Firma ta dla klientów głównie biznesowych oraz publicznych świadczy również ważne usługi wycinki drzew. Częścią oferty jest także pielęgnacja upraw i młodników, pozyskanie i zrywka drewna.