Wszystkie owce wymagają strzyżenia. W celu ochrony ich przed pasożytami i infekcjami – ten zabieg powinien być przeprowadzany dwa razy do roku. Będzie to wiosna lub początek czerwca oraz w sierpniu, bądź na początku września. W sytuacji, gdy zwierzęta nie zostaną przycięte – będą zwyczajnie cierpieć. Taka wełna stanowi zagrożenie dla ich zdrowia. Firma Jaroszpol ma duże doświadczenie w strzyżeniu owiec.

Dlaczego strzyżenie owiec jest ważne?

Ten zabieg wykonywany musi być na wszystkich owcach, niezależnie od ich przeznaczenia. Ta procedura powinna zostać również przeprowadzona w przypadku ras wołowych i gruboziarnistych. Firma Jaroszpol oferuje strzyżenie owiec techniką „bowen”. Metoda umożliwia szybką i komfortową pracę. Warto zaznaczyć, że profesjonaliści używają do tego celu – specjalnej maszyny elektrycznej. Takie urządzenie składa się z ostrza i grzebienia. Dzięki niemu właśnie – wełniana sierść nie ulegnie uszkodzeniu. Przed tym zabiegiem – konieczne jest odpowiednie przygotowanie owiec. Najpierw więc muszą one zostać zebrane wszystkie razem. Ich wełna nie może być mokra, czy wilgotna. Słoneczny dzień jest najlepszą porą na wykonywanie tych czynności.

Jakie można wyróżnić rodzaje wełny?

Można wyróżnić wełnę jednolitą i mieszaną. O pierwszym rodzaju można powiedzieć to, że składa się z włosów puchowych. Drugi typ złożony jest z tych samych, co poprzedni, ale również z – przejściowych, rdzeniowych. W zależności od rasy rozróżnia się sierść cienką, średnią i grubą. Warto sobie uświadomić, że należy je odpowiednio chronić na owcach – przed różnymi zanieczyszczeniami, uszkodzeniami mechanicznymi.

W porze letniej również przed kurzem oraz roślinami czepnymi np. plewami jęczmiennymi, ostem, łopianem.

– mówi specjalista. Dbanie o sierść tych zwierząt jest istotne. Jednak też w przypadku strzyżenia owiec – trzeba przestrzegać pewnych warunków. Należy postarać się, aby nie zacinać ich skóry. Po zabiegu każdą z nich należy dokładnie obejrzeć. Skaleczone miejsca trzeba posmarować środkiem dezynfekującym.