Duże przedsięwzięcia inwestycyjne wymagają usunięcia istniejącej nań szaty roślinnej. Pozostawienie obszarów budów do samoistnego odrodzenia się okrywy byłoby długotrwałe, a ze względu na niejednokrotnie zmienione ukształtowanie terenu, trudne warunki glebowe — niekiedy niemożliwe. Dzięki ofercie firmy Greeneco z Wrocławia, stosującej technologię hydroobsiewu możliwe jest obsianie dużych terenów w trudno położonych miejscach.

Gdzie może być użyta technologia hydroobsiewu?

Hydroobsiew to nowoczesna metoda rekultywacji gruntów i stromych hałd. Jak informuje nas ekspert z firmy Greeneco Sp.j. we Wrocławiu:

 Hydrosiewnik łączy w sobie kilka czynności mających na celu z jednej strony dotlenić, nawodnić ziemię, a z drugiej strony zazielenić teren, np. o dużym nachyleniu. Hydrosiew pokrywa ziemię specjalną mieszanką na bazie wody, w skład której wchodzą nasiona, nawozy, biostymulanty, luźne włókna celulozy i inne dodatki.

Jak zapewnia nas nasz rozmówca metoda ta jest bezwonna i w 100% ekologiczna, dlatego może być stosowana również w pobliżu ujęć wody, terenów zabudowanych. Firma Greeneco stosuje wysokiej wydajności maszyny o wydajności od 3 do 4 ha zasiewu dziennie i wykorzystuje te maszyny do zazieleniania m.in.: zboczy, nasypów, wykopów, przekopów, skarp, terenów zielonych, trawników, boisk, czy też stabilizacji gruntu i kontroli zapylenia na terenach otwartych.

Na co zwrócić uwagę podczas prac z hydrosiewnikiem?

Choć na pozór obsługa hydrosiewnika wydaje się banalna, prawidłowe zazielenienie obszarów objętych zleceniem, jak podkreśla nasz rozmówca, który od 2006 roku specjalizuje się w usługach związanych z rekultywacją terenu oraz zazielenianiem terenów inwestycyjnych, wymaga sporego doświadczenia. Tylko precyzyjna obsługa maszyny da zadowalający, wysoce estetyczny wygląd prac. Ważne jest, aby aplikacja odbyła się przed głównym okresem wegetacji użytych do wysiewu nasion, a sama mieszanka gotowa powinna być zużyta w ciągu godziny od rozrobienia i właściwego ustalenia stężenia nawozów i substancji stabilizujących grunt.