Hodowla ślimaków jadalnych to na polskim rynku nadal stosunkowo niszowy biznes. Niemniej jednak biorąc pod uwagę rozwój ludzkich gustów i potrzeb gastronomicznych, nie należy dziwić się rosnącemu zainteresowaniu tego typu działalnością. Nie da się przy tym ukryć, że hodowla tych mięczaków wymaga sporej wiedzy, doświadczenia i cierpliwości o czym zaświadczyć mogą specjaliści z gospodarstwa rolnego Snails-Pol, od lat prowadzący „ślimaczany” biznes.

Ślimak ślimakowi nierówny

Ślimaki pojawiły się na ziemi w okresie rozpoczynającym się ok. 540 milionów lat temu, przechodząc do czasów obecnych wiele zmian ewolucyjnych, przy czym w czasach współczesnych znanych jest ok. 130 000 gatunków tych mięczaków. Jeśli chodzi o spożycie ślimaków to pojawiały się one już na stołach starożytnych Rzymian, a obecnie mięczaki te popularne są przede wszystkim w kuchni azjatyckiej i na kontynencie Afrykańskim oraz w Europie - głównie w kuchni francuskiej, ale spożywane są także w Belgii, Holandii, we Włoszech, w Hiszpanii, Portugalii i Niemczech. Na rynku polskim ślimaki nie cieszą się co prawda tak dużą popularnością, jednakże należy pamiętać, że ślimaki hodowane w polskich gospodarstwach, takich jak Snails-Pol, znane są na całym świecie ze swej najwyższej jakości. Nie należy przy tym zapominać, że jak mówi ekspert zatrudniony w firmie Snails-Pol –

Do najważniejszych gatunków ślimaków spożywanych przez ludzi należą przedstawiciele rodzin Achatinidae (rodzaj Achatina) oraz hodowane także w Polsce mięczaki z rodzinu Helicidae, rodzaj Helix : Aspersa Müller, Aspersa Maxima oraz Pomati.

Hodowla ślimaków pod lupą

Decyzja o założeniu hodowli ślimaka wymaga odpowiedniego rozeznania w temacie, zaplanowania i przygotowań oraz bardzo często nie małych inwestycji, przy czym koszty te można ograniczyć korzystając z wiedzy doświadczonych hodowców, takich jak specjaliści z gospodarstwa rolnego Snails-Pol. Niemniej jednak aby rozpocząć „ślimaczany” biznes należy przede wszystkim przygotować odpowiedni budynek do reprodukcji oraz park hodowlany do tuczenia ślimaków, a co za tym idzie warto zadbać o klimatyzowane, dobrze oświetlone pomieszczenia z dostępem do wody, wylęgarnię, pomieszczenie do podchowu ślimaków oraz tunele dla starszych osobników. Niezbędne jest także zapewnienie w hodowli właściwej temperatury (optymalna to ok. 18-22⁰C) oraz wilgotności (względna wilgotność, optymalna dla rozwoju ślimaków wynosi 90% (+/-5%, podczas hibernacji 75%). Kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem, o którym muszą pamiętać zarówno doświadczeni hodowcy ślimaków z Snails-Pol, jak i osoby rozpoczynające przygodę z hodowlą tych mięczaków, wywierającym decydujący wpływ na ich dobrostan, jest jakość ziemi, na której mięczaki te bytują. Niezbędne jest bowiem, aby miała ona lekką strukturę, ale jednocześnie musi dobrze utrzymywać wilgoć, a dodatkowo powinna mieć odczyn neutralny (choć dopuszczalny jest też lekko zasadowy). Należy również pamiętać, że podłoże musi cechować się dość wysoką zawartością węglanu wapnia. 
O tym jak przebiegać będzie hodowla ślimaków decyduje również sposób jej rozpoczęcia, co wynika z faktu, że istnieją trzy podstawowe sposoby na rozpoczęcie hodowli ślimaków jadalnych:

  • zakup ślimaków matecznych (reproduktorów) – co wymaga posiadania specjalnych pomieszczeń do reprodukcji oraz inkubacji,
  • zakup jajeczek (kokonów) – wymagane jest pomieszczenie do inkubacji,
  • zakup „osesków” (małych 6-10-dniowych ślimaczków) – hodowanych w zależności od pory roku w specjalnych tunelach foliowych (miesiące marzec – maj) lub zagrodach hodowlanych (od drugiej połowy maja).

Ślimaki hodowane w gospodarstwach takich jak Snails-Pol to nie tylko danie wyśmienite pod względem smakowym, ale także zdrowotnym, gdyż w mięsie tych mięczaków występują korzystne nienasycone kwasy tłuszczowe (takie jak omega 3), aminokwasy oraz składniki mineralne, które są łatwo przyswajalne dla organizmu człowieka, a dodatkowo wyróżniają się również one wysoką zawartością protein i niską zawartością tłuszczu (ok. 1%). Jak zatem widać, oprócz wyjątkowego smaku, ślimaki jadalne są bardzo korzystne dla organizmu, zaś ich spożywanie pozytywnie wpływa na nasz układ nerwowy i sercowo – naczyniowy, a także zapobiega miażdżycy i zakrzepicy oraz obniża poziom cholesterolu.

Hodowla ślimaka to dość wymagający proces, przy czym, jak widać na przykładzie gospodarstwa Snails-Pol, profesjonalizm w połączeniu z ciągłym rozwojem i rzetelną pracą, pozwolą na osiągniecie sukcesu w „ślimaczanym” biznesie.