Branża mleczarska to nie tylko produkcja mleka czy produktów mlecznych w proszku, ale także serów i setek innych wyrobów trafiających na półki sklepowe oraz do restauracji. Nic zatem dziwnego, iż każdy etap produkcji mleka poddawany jest szerokim analizom, dzięki którym producenci i ich odbiorcy mają pewność uzyskiwania produktów zdrowych oraz wysokich jakościowo. Ważna jest zatem analiza składu fizykochemicznego, kontrola pasteryzacji czy też wyznaczanie tzw. punktu zamarzania. Procesów kontrolnych jest znacznie więcej, podobnie jak nowoczesnych instrumentów analitycznych. W artykule przedstawiamy kilka systemów stosowanych w mleczarstwie.

Spektrometry NIR

Pierwszym przykładem instrumentu analitycznego stosowanego w branży mleczarskiej są tzw. analizatory w bliskiej podczerwieni zwane inaczej spektrometrami NIR. Nie tylko sprawdzają się one do badania serów i innych wyrobów mleczarskich, ale także do surowców rolnych, przetworzonej żywności oraz pasz.

Przykładem spektrometru NIR jest DairyQuant. Urządzenie służy do nieinwazyjnej analizy niejednorodnych i jednorodnych produktów, takich jak: sery dojrzewające, twarogi, mleko w proszku, serwatka w proszku oraz produktów pastowatych jak masło, tłuszcze do smarowania, margaryna, sery topione, homogenizowane, jogurty, lody, majonezy i wiele innych. DairyQuant pracuje z oprogramowaniem InfraQuant, które łączy w sobie łatwość obsługi i maksymalne bezpieczeństwo. Praca z DairyQuant zapewnia niskie koszty utrzymania przy najwyższym standardzie kontroli jakości wyrobów mleczarskich.

Krioskopy termistorowe

Kolejnym nowoczesnym urządzeniem stosowanym w branży mleczarskiej do szeroko rozumianej kontroli produkcji, są krioskopy termistorowe między innymi uznanej w świecie marki Advanced® Cryoscope 4250. Służą one do analizowania i oznaczania wody dodanej do mleka w pojedynczej próbce, w oparciu o technikę pomiaru punktu zamarzania.

Badanie z użyciem takiej aparatury jest zaś ważne dla producentów ze względu na konieczność spełniania restrykcyjnej normy krajowej i europejskiej PN-EN ISO 5764:2010, która wskazuje właśnie punkt zamarzania mleka surowego, pasteryzowanego, UHT, pełnego, częściowo odtłuszczonego lub całkowicie odtłuszczonego.

System do dokładnego określania fosfatazy alkalicznej

Bardzo ważnym instrumentem analitycznym wykorzystywanym w mleczarstwie jest również system do dokładnego określania fosfatazy alkalicznej, czyli do ilościowego pomiaru ALP. W uproszczeniu mowa o potwierdzaniu skuteczności pasteryzacji, co wymagane jest dla prawidłowego procesu produkcji mleka oraz jego pakowania, przechowywania, dystrybuowania oraz późniejszego sprzedawania. Wysokiej klasy urządzenia – np. Fluorophos® ALP Test System – gwarantują błyskawiczne potwierdzenie skuteczności pasteryzacji. Analiza trwa zaledwie trzy minuty i daje wiarygodny wynik.

Wiele nowoczesnych zakładów zamiast pojedynczych systemów określania fosfatazy alkalicznej woli jednak inwestować w bardziej rozbudowane, zautomatyzowane i skomputeryzowane technologie, które stale monitorują kluczowe parametry w produkcji mleka, od skuteczności pasteryzacji począwszy, na punkcie zamarzania kończąc. Przykładem niebywale wydajnej maszyny jest system  Q-Interline, który w Polsce dystrybuuje i wdraża w zakładach swoich partnerów biznesowych zespół NOACK POLEN, lider w dystrybucji nowoczesnych technologii przeznaczonych przemysłowi spożywczemu oraz hodowli zwierzęcej.