Zarówno smak, jak i duża zawartość wartości odżywczych sprawia, że jaja są bardzo chętnie spożywane a dodatkowo można je przyrządzić na wiele rozmaitych sposobów. Chów ściółkowy z hodowli kur niosek Kokodrob gwarantuje smaczne jaja, gdyż tamtejsze kury karmione są paszą wysokiej jakości.

Dlaczego jaja to wartościowy posiłek?

Jaja zawierają długą listę witamin i minerałów. Ich skład to m.in. witaminy A, D, E, K oraz witaminy z grupy B, takie jak:

  • Wit. B2, która zapewnia dobre funkcjonowanie układu nerwowego i uczestniczy w przemianach lipidów i aminokwasów.

  • Wit B4, nazywana choliną a wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu i wspiera pamięć długotrwałą.

  • Wit. B9, czyli kwas foliowy wspomaga wzrost komórek a jego odpowiednia ilość zapobiega rozwojowi anemii.

  • Wit B12 uczestniczy w przemianie tłuszczów, białek i węglowodanów.

Dodatkowo, jaja to spora dawka minerałów. Wśród nich warto wyróżnić fosfor, wapń, cynk, żelazo, magnez, jod i selen.

Niezwykle ważny okazuje się sposób hodowli, a przede wszystkim na jakość jaj wpływa metoda karmienia kur. Na to szczególną uwagę zwracają właściciele Fermy Kokodrob Iwony Mirkowskiej . Gotowane jaja lub jajecznica to świetny sposób na rozpoczęcie długiego dnia w pracy, w szkole lub na uczelni. Zjedzenie takie posiłku na długo zapewnia uczucie sytości. Docenią to z pewnością klienci cukierni, piekarni lub goście hotelowi. Jeden z pracowników fermy drobiu dodaje, że:

Chów ściółkowy pozwala na swobodne poruszanie się ptaków, które karmione są dobrej jakości  paszą, co znacząco podnosi walory smakowe jaj. Zachowujemy wszystkie normy sanitarne a ferma jest pod stałą kontrolą  Inspektoratu Weterynarii.

Spożywanie jaj – inne korzyści

Dobrze znany jest dobroczynny wpływ luteiny na wzrok, poprawia ostrość widzenia i chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej . Żółtko jaja kurzego zawiera jej dość sporo, lecz, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na luteinę, czyli około 4 – 5 mg należałoby zjeść kilkanaście jaj. Biologicznie jaja nie posiadają w swoim składzie luteiny, jej obecność uzależniona jest od rodzaju paszy, którą są karmione kury i ilości spożywanego barwnika. Dlatego jedne mogą mieć jej więcej, inne nieco mniej.

Najlepiej jaja zjadać łącznie z tłuszczami np, masłem, ponieważ luteina, podobnie jak witaminy A, D, E, K stają się wtedy lepiej przyswajalne dla organizmu. Jaja są sycącym i niskokalorycznym posiłkiem oraz zawierają dużo białka, dlatego często polecane są do stosowania w dietach odchudzających a ich spożywanie wspomaga budowę masy mięśniowej.