Własne gospodarstwo rolne wymaga sporych nakładów finansowych. Zakup choćby sprzętu to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Na szczęście można uzyskać dofinansowanie zakupu maszyn, dzięki wzięciu udziału w różnych programach, wypełnieniu odpowiednich wniosków i złożeniu ich m.in. w biurze regionalnym ARiMR. Jak uzyskać dofinansowanie?

Dofinansowanie zakupu maszyn rolniczych – jakie są możliwości?

Główny program, umożliwiający dofinansowanie  zakupu maszyn rolniczych, to PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich). Składa się ze strategii, które zakładają wsparcie finansowe właścicieli rolnych, którzy chcą m.in. zakupić maszyny rolnicze. Są to np. takie programy, jak premie dla młodych rolników, modernizacja gospodarstw rolnych, restrukturyzacja małych gospodarstw czy rozwój przedsiębiorczości. Właściwie wypełniony formularz zgłoszeniowy trzeba złożyć w placówce regionalnej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Korzystając z ich strony głównej można pobrać odpowiednie dokumenty. Należy tylko zwrócić uwagę na to, czy są związane z konkretnym programem, z którego chce się skorzystać. Jeśli poszukujesz solidnych maszyn, to urządzenia rolnicze spełnią Twoje oczekiwania!

Jakie są kryteria przyznawania dofinansowania zakupu maszyn rolniczych?

Kryteria zależą od konkretnego programu, ale zwykle są tak zróżnicowane, że może wziąć w nich udział praktycznie każdy rolnik. Część z programów obejmuje tylko rolników, którzy dopiero rozpoczynają działalność, a inne skupiają się na tych, którzy ubezpieczeni są w KRUSie. Dotacje do zakupu maszyn rolniczych mogą otrzymać również producenci rolni. Istnieją także dofinansowania, które zakładają pokrywanie strat klęski żywiołowej. Możliwość kupna profesjonalnych urządzeń oferuje m.in. obsługa rolnictwa Agromarket, która dba o zadowolenie Klientów.

Dlaczego warto skorzystać z dofinansowań na zakup maszyn rolniczych?

Zakup maszyn rolniczych jest coraz droższym rozwiązaniem. W tradycyjnym gospodarstwie rolnym trzeba posiadać m.in. ciągnik, agregat siewny, kombajn czy inne specjalistyczne urządzenia. Każdy z nich kosztuje nawet od kilkuset złotych w górę (cena zależy od modelu, stanu technicznego lub rocznika). Dotacja pozwala usprawnić funkcjonowanie gospodarstwa i zaoszczędzić znaczną część finansów. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku niewielkich gospodarstw rolnych, których właściciele stawiają na zakup podstawowych środków do bieżącej produkcji. Kryteria dofinansowania zwykle nie są wygórowane, a kwoty dość pokaźne pozwalają na modernizację i rozwój gospodarstwa.