Choć jesień już nadeszła i do sadzenia roślin zostało jeszcze wiele czasu, warto już teraz szukać inspiracji na następny sezon. Doskonałą ozdobą balkonu lub tarasu będą pelargonie. One też należą do najpopularniejszych stosowanych w tym celu roślin kwitnących. Będą doskonale prezentować się latem, w pełnym rozkwicie, jednak, aby osiągnęły pełnię swojej urody, musimy zapewnić im odpowiednie warunki.

Warunki sadzenia pelargonii

Popularność pelargonii na naszych balkonach i tarasach wynika z kilku powodów. Pierwszy to uroda tych roślin. Wprowadzają do otoczenia żywe kolory i pięknie prezentują się w zestawieniu z zielenią ogrodu czy drewnem balustrad lub mebli tarasowych. Drugi to stosunkowo niskie wymagania – nie wolno nam jednak popełnić błędu i pozostawić pelargonii samych sobie. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki, będzie zdobić najbliższe otoczenie domu czy mieszkania przez całe lato. Co ma na to wpływ? Przede wszystkim doniczki, lokalizacja oraz woda – o tym jednak bardziej szczegółowo w dalszej części artykułu.

Pierwsza kwestia to ta dotyczącą zakupu pelargonii. Dobrym rozwiązaniem będzie centrum ogrodnicze, takie jak Sequoia Gospodarstwo Szkółkarskie, gdzie możemy mieć pewność co do jakości oferowanych roślin. Pierwszym etapem uprawy, po przyniesieniu pelargonii do domu, będzie jej posadzenie. Najlepiej zrobić to, gdy miną już przymrozki, a temperatura w ciągu dnia będzie przekraczać wartość 10 stopni Celsjusza. Pelargonie potrzebują dużo miejsca i ziemi, dlatego powinniśmy umieścić je w donicy lub skrzyni balkonowej, używając do tego specjalnej ziemi przeznaczonej dla pelargonii. Sprawdzi się tu też podłoże dla kwitnących roślin balkonowych. Zadbajmy też o warstwę drenażu na dnie, na przykład z keramzytu lub pokruszonych, starych doniczek. Pelargonie należy ustawić w słonecznym lub częściowo zacienionym miejscu – to zależy od konkretnej odmiany.

Właściwa pielęgnacja roślin

O pelargonie na tarasie lub balkonie będziemy dbać przede wszystkim poprzez podlewanie oraz nawożenie. Szczególnie pamiętajmy o regularnym i obfitym podlewaniu. W gorące dni powinniśmy je wykonywać zarówno rano, jak i wieczorem. Należy jednak zaznaczyć, że zbyt duża wilgotność gleby czy przelanie będzie dla roślin szkodliwe. Jeśli zatem przez kilka dni intensywnie pada, dobrze jest przenieść pelargonie z balkonu do wnętrza mieszkania. Ponadto raz w tygodniu powinny być zasilane nawozem przeznaczonym dla pelargonii lub roślin kwitnących.

Pozytywny wpływ na rozwój rośliny będzie miało usuwanie zwiędniętych kwiatów i zeschłych liści. Wśród odmian zwisających znaleźć możemy takie, które niejako same się czyszczą, gdzie zwiędnięte kwiaty same odpadają, ustępując miejsca nowym. Jeśli natomiast chcemy przechować pelargonie, by ponownie zakwitły w następnym roku, należy odpowiednio je zabezpieczyć przed chłodem. Przed nadejściem pierwszych przymrozków należy przyciąć je do wysokości około 15 centymetrów i przenieść w jasne, zabezpieczone przed mrozem miejsce o temperaturze w zakresie od 5 do 10 stopni Celsjusza. Przez zimę ograniczamy częstotliwość podlewania, a na wiosnę zwiększamy.