Gorące lato to najtrudniejszy okres dla hodowców trzody chlewnej. Zwierzęta z powodu grubej warstwy tłuszczu bardzo źle znoszą wysokie temperatury. Wyjątkowo ciężka jest sytuacja loch, bo ich zła kondycja fizyczna przekłada się również na mniejszą rozrodczość. Na bazie doświadczeń firmy Agrifirm Polska Sp. z o.o. przedstawiamy kilka faktów potwierdzających niekorzystne działanie stresu cieplnego.

Jak wysoka temperatura otoczenia wpływa na organizm lochy?

Optymalną temperaturą dla trzody chlewnej jest około 20°C. Wyższe temperatury otoczenia, w okolicach 30°C zdecydowanie zwiększają ryzyko wystąpienia stresu cieplnego. Aktywują się wówczas mechanizmy obronne organizmu mające na celu ograniczenie wytwarzania ciepła i jak największe wydalenie go na zewnątrz. Dlatego wzrasta temperatura ciała, a oddech zwierzęcia staje się przyśpieszony. Przepływ krwi przez mięśnie spada aż o połowę, a wzrasta o około 50% przez skórę, przeponę i płuca. W okresie letnio-jesiennym notuje się mniejszą płodność świń. Lochy potrzebują więcej odpoczynku po odsadzeniu prosiąt, a i sama skuteczność krycia jest niższa w porównaniu z sezonem zimowo-wiosennym.

Wysoka temperatura, a wydajność hodowli

Badania naukowe dowiodły, że odpowiednie warunki otoczenia są bardzo ważne w całym okresie krycia. W badaniach skupiono się na przedziale czasowym wynoszącym 21 dni przed pokryciem i 15 dni po pokryciu. Wzrost temperatury z 25°C na 30°C przed pokryciem doprowadził do zmniejszenia się liczby prosiąt o 0,4-0,6. Analogiczna zmiana temperatury po pokryciu także zmniejszała miot, ale już o 0,1-0,4.

Ciężarne lochy pod wpływem stresu cieplnego zmniejszają swoją aktywność fizyczną i następuje wzrost stosunku tkanki tłuszczowej do tkanki mięśniowej. Istnieje ryzyko skrócenia okresu ciąży nawet o półtora dnia, co przekłada się na niższą wagę urodzonych prosiąt (o ponad 200g). Ponadto potomstwo w przyszłości może mieć także zachwiane proporcje w przyroście masy ciała. Obserwuje się u nich szybsze odkładanie się tłuszczu w porównaniu do mięśni (o kilkanaście proc.).

Wpływ stresu cieplnego na jakość mleka

Lochy, które pod koniec ciąży przebywały w temperaturze otoczenia przekraczającej 30°C, wytwarzają siarę o niższej zawartości białka i immunoglobulin IgG. Stres cieplny podczas laktacji też negatywnie wpływa na ilość wytwarzanego mleka. Głównym powodem jest zmniejszony apetyt zwierzęcia, które może pobierać aż o 40% mniej paszy. Jak podkreśla specjalista z firmy Agrifirm Polska Sp. z o.o. produkującej pasze dla zwierząt hodowlanych:

Podczas upałów niezmiernie ważne jest odpowiednie żywienie. Odpasy powinny być przeprowadzane częściej i we wcześniejszych godzinach, kiedy temperatura otoczenia nie jest jeszcze tak uciążliwa dla zwierząt. W tym okresie pasze dla trzody chlewnej muszą być też bardziej natłuszczone. Taka karma jest lepiej spożywana przez lochy, a ponadto ułatwia przyswajanie składników odżywczych.