Odpowiednio dobrana pasza dla bydła to podstawowy obowiązek każdego hodowcy. Na wysoką jakość paszy składa się nie tylko jej skład wyjściowy, ale także sposób magazynowania. Tego typu produkty nie mogą być bowiem narażone na zawilgocenia, zanieczyszczenia, pleśnie czy przemarznięcia. Jeśli natomiast chodzi o skład pasz dla bydła, to tutaj przede wszystkim warto dowiedzieć się więcej na temat ich klasyfikacji. Zapraszamy do lektury artykułu.

Pasze dla bydła — objętościowo soczyste

Pasze dla bydła dzielą się na kilka rodzajów. Jednym z nich są wyroby objętościowo soczyste, w których poczet zaliczamy zielonki, okopowe, kiszonki oraz produkty uboczne przemysłu spożywczego. Jeśli chodzi o zielonki, to pochodzą one z tak zwanych poplonów i stanowią niezwykle istotny element żywienia w przypadku przeżuwaczy. Do zielonek zaliczamy takie gatunki roślin jak m.in. motylkowe, trawy czy zioła (np. krwawnik pospolity, babka lancetowata czy mniszek lekarski). Nie tylko zawierają one duże ilości białka, ale także poprawiają trawienie oraz pracę narządów wewnętrznych.

Wśród pasz dla bydła z rodzaju objętościowo soczystych, które są dostępne w ofercie firmy Agro-Jędrek z Paradyża, wymieniamy także kiszonki obejmujące poddawane fermentacji rośliny takie jak trawy, zboża czy kukurydza. Kolejnym typem są tutaj pasze okopowe (w tym ziemniaki, buraki czy marchew) o wysokiej zawartości łatwostrawnych węglowodanów oraz produkty uboczne przemysłu spożywczego np. melasa, wysłodki buraczane czy pulpa ziemniaczana.

Pasze dla bydła — objętościowo suche, treściwe i mieszanki przemysłowe

Kolejnym rodzajem pasz dla bydła są pasze objętościowo suche, do których zaliczamy siano i słomę. Siano to, inaczej rzecz ujmując, wysuszone zielonki, więc to od ich składu będzie zależała wartość odżywcza. Stanowi ono bardzo ważny element diety bydła, szczególnie gdy mowa o okresie zimowym z uwagi na brak rosnących, świeżych roślin i traw na zewnątrz. Dzięki niemu układ trawienny jest także prawidłowo stymulowany. Jeśli natomiast chodzi o słomę, to ma ona podobne działanie, jednak nie posiada zbyt wielu składników odżywczych.

W tym miejscu warto wspomnieć także o paszach treściwych obejmujących ziarna zbóż (bogate w węglowodany np. otręby), nasiona roślin strączkowych (o dużej zawartości białka, fosforu czy potasu), czy też śruty poekstrakcyjne (bogate w białko). Na koniec należy nadmienić kilka słów o mieszankach przemysłowych. Są to wyroby zawierające mocno skoncentrowane składniki odżywcze o specjalnym przeznaczeniu dla danej grupy zwierząt. Wśród mieszanek pasz przemysłowych możemy wymienić m.in. produkty mające za zadanie uzupełnić niedobory białka, witaminy, minerały oraz kalorie.