Posiadając gospodarstwo rolne lub hodowlane, z pewnością rozważamy zakup odpowiedniego sprzętu, który usprawni codzienną pracę. Warto jednak, poza rozważnym zakupem, pomyśleć również o odpowiedniej eksploatacji tych urządzeń. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym przybliżamy działanie oraz eksploatację urządzeń do produkcji mleka, a także wyjaśniamy, dlaczego warto zakupić niezbędne urządzenia od firmy Agro Serwis Łukasz Tyburski.

Urządzenia do produkcji mleka

Jak łatwo się domyślić, urządzenia do produkcji mleka to sprzęt, który wykorzystywany jest w procesie produkcji mleka. W większości przypadków wykorzystywany jest on w dużych zakładach mleczarskich, gdzie na ogromną skalę przetwarza się dostarczone przez rolników mleko krowie.

Wśród tego typu sprzętu znajdziemy nie tylko separator, maselnicę czy pasteryzator, ale także wirówki służące do oczyszczania mleka, jak również jego odtłuszczania czy normalizacji. Domowe przedsiębiorstwa zazwyczaj jednak nie potrzebują tak skomplikowanych urządzeń – sprzętem, który stanowi podstawę każdego gospodarstwa nastawionego na produkowanie mleka i sprzedawanie go do zakładu mleczarskiego, jest dojarka.

Czym jest dojarka?

Mianem dojarki rurociągowej określamy urządzenie mechaniczne, którego zadaniem jest automatyczne dojenie krów. Sprzęt taki zazwyczaj pracuje naprzemiennie, w dwóch cyklach roboczych. Oznacza to, że na zmianę włącza on tryb ssania, by wysysać mleko, oraz tryb ściskania, by ścisnąć strzyk.

Za proces dojenia odpowiada przede wszystkim pulsator, który stanowi niejako serce systemu dojeniowego. To właśnie ten element dojarki uruchamia oba cykle, równocześnie zapewniając zwierzętom komfortowe warunki i zdrowy, bezpieczny dój. Wyssane w ten sposób mleko transportowane jest do zbiornika, w którym zostaje ono schłodzone i utrzymane w temperaturze kilku stopni powyżej zera.

Jak zadbać o eksploatację dojarki?

Jak każdy sprzęt, podobnie i ten wymaga odpowiedniej eksploatacji. Przeglądy dojarek powinny zatem stanowić nie przykry obowiązek, a raczej odpowiedzialną konieczność, by produkcja przebiegała sprawnie i na jak najwyższym poziomie. Warto sprawdzać także regularnie, czy nie jest potrzebne naprawa pulsatorów.

Podobnie jak inne sprzęty, także dojarka wymaga odpowiedniego czyszczenia i konserwacji. Nawet jeśli produkcja przebiega sprawnie i po naszej myśli, warto regularnie sprawdzać, czy wszystkie sprzęty połączone są ze sobą prawidłowo, oraz czy dojarki są w odpowiedni sposób podłączone do zwierząt. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się działać, w praktyce może bowiem się rozstrajać, co spowoduje szkody w sprzęcie i konieczność naprawy lub wymiany na inny.

Gdzie można zakupić dojarki rurociągowe?

Warto zadbać o to, by dojarka rurociągowa zakupiona została od firmy znanej z wysokiej jakości urządzeń dostępnych w ofercie. Polecana jest firma Agro Serwis Łukasz Tyburski, która od 2015 roku zajmuje się dystrybucją sprzętu rolniczego na terenie Mazowsza. W jej ofercie znajdują się między innymi dojarki rurociągowe, stacje żywienia, hale udojowe, zgarniacze obornika, wygrodzenia w różnych wzorach, modernizacja i rozbudowa już istniejących systemów, a także klimatyzacja i pompy ciepła. Pracownicy firmy z chęcią opowiedzą klientom o urządzeniach, ich działaniu i eksploatacji, a także o szczegółach działalności firmy.