Chociaż zdecydowanie bardziej powszechne są kanalizacje grawitacyjne, w niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem pozostaje kanalizacja ciśnieniowa. Chodzi tu przede wszystkim o sytuacje, gdy budynki znajdują się w obszarach odległych lub występują niekorzystne warunki glebowe. Na rynku znaleźć można różne typy pompowni, które przeznaczone są do konkretnych zastosowań. Podpowiadamy więc, jak prawidłowo projektować pompownie.

Uwarunkowania obiektu

Aby pompownia ścieków faktycznie była funkcjonalna i przede wszystkim opłacalna, trzeba dobrze ją zaprojektować. Błędy na etapie projektowania później mogą poskutkować mniej lub bardziej poważnymi problemami i usterkami, a także dodatkowymi kosztami. W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się, czy dla danego obiektu wykonanie pompowni na pewno będzie najlepszym rozwiązaniem. W tej kwestii należy wziąć pod uwagę m.in. warunki terenowe, w tym poziom wód gruntowych i zalewania, rodzaj cieczy, jaki ma być składowany i odprowadzany przez pompownie (ścieki bytowe, ścieki przemysłowe, wody deszczowe), ilość ścieków, a także ilość domów czy innych budynków, które miałyby być objęte pompownią

Rodzaj pompowni ścieków

Wśród rodzajów pompowni ścieków, które oferują ich producenci, tacy jak między innymi firma INWAP, wymienia się pompownie kompaktowe oraz sieciowe. Pierwsze z nich, a więc pompownie kompaktowe, nazywane są także domowymi. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż stosuje się je głównie do obsługi domów lub innych, niewielkich obiektów. Takie pompownie umieszcza się na zewnątrz, w odległości od 5 do 10 m od budynku oraz na głębokości ok. 200 cm. W zależności od wielkości obsługiwanego budynku oraz ilości produkowanych ścieków można zastosować rozwiązania 1-pompowe (odpowiednie do domów jedno- i wielorodzinnych) lub 2-pompowe (stosowane w zakładach pracy, restauracjach, hotelach).

Natomiast sieciowe przepompownie ścieków, czy też przesyłowe lub zbiorcze, chociaż mają podobną konstrukcję do tych kompaktowych, są znacznie większe i bardziej złożone. Największą różnicą jest to, że pompownie sieciowe służą do obsługiwania całej sieci różnego rodzaju budynków, które korzystają zarówno z kanalizacji ​​ciśnieniowej, jak i grawitacyjno-ciśnieniowej.

Kwestie techniczne

Następnym aspektem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, planując pompownię ścieków, są wszelkie kwestie techniczne. Otóż nie wystarczy wybrać jedynie rodzaju instalacji. Niezbędne jest także dostosowanie jej poszczególnych elementów i parametrów do indywidualnych potrzeb czy wymagań danego budynku. A więc na co zwrócić szczególną uwagę? 

  1. Po pierwsze na zbiornik. Zbiorniki różnią się materiałem, z jakiego są wykonane, wymiarami, kształtem, a także elementami dodatkowymi jak pokrywa. W przypadku zasobników na ścieki zdecydowanie najważniejsza jest tutaj trwałość, odporność na uszkodzenia oraz szczelność. 
  2. Po drugie układ sterujący. To właśnie od niego zależy sprawne i bezpieczne funkcjonowanie pompowni. Odpowiednio zaprogramowana skrzynka sterująca w połączeniu z sensorem poziomu cieczy monitorują poziom ścieków znajdujących się w zbiorniku. Następnie zgromadzone informacje powodują odpowiednie reakcje, a więc włączenie lub wyłączenie pompy. Dostępne są różne rodzaje sensorów, które klienci mogą dopasować do posiadanej pompowni oraz rodzaju ścieków. 
  3. Po trzecie pompy. W tym przypadku producenci pompowni oraz ich poszczególnych elementów oferują szereg różnorodnych rozwiązań. Wybór najkorzystniejszego zależy przede wszystkim od rodzaju ścieków, do których pompa będzie wykorzystywana. Najbardziej podstawowy podział pomp do tłoczenia ścieków obejmuje pompy typu wirowego oraz pompy typu wyporowego. Oprócz tego znaleźć można pompy mieszane oraz z dodatkowymi elementami jak np. rozdrabniacz do ścieków.
  4. Po czwarte hydraulika. Części hydrauliczne takie jak wszelkie rury, zawory, zabezpieczenia, przepływomierze oraz wiele innych są niezbędne dla sprawnego i bezpiecznego tłoczenia ścieków. 

Dodatkowe udogodnienia i zabezpieczenia

Planując przepompownię ścieków, można zadbać o jej komfortowe i bezpieczne użytkowanie. Do tego niezbędne będzie system monitorowania oraz zarządzania pracą pompowni, który dzięki zautomatyzowaniu wielu procesów sprawia, że obsługa jest prosta i ograniczona do minimum. Największą zaletą tego rozwiązania jest stały dostęp do aktualnych oraz historycznych danych dotyczących funkcjonowania pompowni. Ponadto w razie jakichkolwiek problemów lub nieprawidłowości zarządcy pompowni dostają powiadomienia i alerty, które pozwalają zminimalizować ryzyko poważnych awarii.