Korzystając z pomocy spółdzielni rolniczej, żniwa przebiegną sprawnie. Użycie wydajnych kombajnów zbożowych przyśpieszy pracę i zapewni wysokie zbiory bez strat. Jakie jeszcze inne usługi oferują spółdzielnie rolnicze? Czy opłaca się korzystać z usług tego typu spółdzielni? Wyjaśniamy.

Pora na żniwa i usługi spółdzielni rolniczej

Początek lipca kojarzy się z okresem wakacyjnym i urlopowym. W rolnictwie zaczyna się jednak wtedy gorący czas pracy przy zbiorze rzepaku i zbóż. Rolnicy zbierają „owoce” swojej ciężkiej pracy. Okres żniwny charakteryzuje się również dużą zmiennością warunków atmosferycznych, co w znacznej mierze utrudnia prowadzenie zbiorów. Dlatego też, jeżeli już trafimy na „okno pogodowe”, to powinniśmy skorzystać z profesjonalnej pomocy w zakresie usług zbożowych.

Taką pomoc oferują właśnie spółdzielnie rolnicze. Dzięki nim w krótkim czasie zbierzemy plony z pól uprawnych. Wiele spółdzielni rolniczych dysponuje nowoczesnymi kombajnami, które w znacznym stopniu ułatwiają pracę na roli. Przykładowo, używane od pokoleń kombajny marki Claas to maszyny, które są wyznacznikiem wydajności w sektorze rolniczym. Niektóre modele składają się z bębna podającego, bębna młócącego, przyśpieszacza oraz dwóch rotorów. Dodatkowo, parametry pracy kombajnów w spółdzielniach usług rolniczych zoptymalizowane są przez specjalny system w zależności od rodzaju uprawy.

W czym pomoże jeszcze spółdzielnia usług rolniczych?

Oferta spółdzielni rolniczych to jednak znacznie więcej niż usługi zbożowe kombajnami. Do usług oferowanych przez m.in. Spółdzielnię Usług Rolniczych we Wronkach wliczają się również:

  • prasa kostkowa – wytwarza kostki do załadunku ręcznego oraz do załadunku mechanicznego. Formowanie kostki przebiega poprzez podniesienie siana z wału za pomocą specjalnych palców podbieracza. W dalszej kolejności następuje transport przy użyciu tzw. ślimaka do komory, gdzie dochodzi do zgniecenia i odcięcia. Sprasowana i zawiązana kostka wyrzucana jest na ziemię lub na przyczepę transportową;

  • prasa rolująca – materiał formowany jest w zwijki posiadające kształt walca. W momencie osiągnięcia odpowiedniej wielkości, bela owijana jest siatką lub sznurkiem i następuje jej wyrzucenie na zewnątrz maszyny;

  • orka pługiem obrotowym – prawidłowe ustawienie przez fachowców zapewnia komfort pracy, obniża zużycie paliwa i zwiększa wydajność prowadzonych prac.

Jasno widać, że warto korzystać z usług spółdzielni rolniczych. Praca przebiega wówczas bardziej efektywnie, dzięki czemu łatwiej jest rozwijać gospodarstwo rolne.