Młóto browarniane to ceniona pasza mlekopędna dla krów oraz idealne pożywienie dla loch niskoprośnych. Wysłodziny browarniane są wartościowym źródłem białka, mają także duży wpływ na zwartość tłuszczu i kazeiny w mleku krowim. Młóto ma także dobry wpływ na kondycję żwacza i wspomaga procesy fermentacyjne w nim zachodzące. Jaki skład ma ta wartościowa pasza oraz jakie są zalety jej stosowania w hodowli krów?

Czym są wysłodziny browarniane?

Młóto browarne uzyskuje się podczas produkcji piwa, a w dokładniej w procesie filtracji brzeczki przedniej w kadziach zacierowych. Do niedawna traktowane było jedynie jako odpad poprodukcyjny, jednak dzięki badaniom, które wykazały, że produkt ten posiada bogate wartości odżywcze, dzięki czemu odnalazł szerokie zastosowanie w wielu branżach. Dzięki swoim właściwościom wysłodziny browarniane z powodzeniem mogą być stosowane:

  • w ogrodnictwie -  odpowiednio zakompostowane wysłodziny stanowią doskonały nawóz do zakwaszania gleby,
  • w branży spożywczej – młóto browarniane stosuje się przy produkcji wina i podpiwku,
  • w piekarnictwie - w różnego rodzaju wypiekach mącznych stosuje się je w celu zmiany smaku wypieków oraz dodania im wartości odżywczych.

Najważniejszym zastosowaniem wysłodzin browarnianych jest jednak żywienie zwierząt hodowlanych oraz trzody chlewnej – pasza ta charakteryzuje się bowiem wysoką zawartością pożądanych składników pokarmowych, włókna, a także mała koncentracją energii, co jest niezwykle istotne zwłaszcza przy żywieniu loch niskoprośnych oraz krów mlecznych. Wysokiej jakości młóto browarniane znajdziesz w ofercie dystrybutorów tej paszy, takich jak firma Domino, będąca liderem na polskim rynku. Pasza ta z powodzeniem zastąpiła w wielu gospodarstwach otręby ze względu na brak zawartości szkodliwych mykotoksyn, które często pojawiają się na skutek nieprawidłowego przechowywania otrębów lub kiepskich warunków pogodowych. Dużym atutem jest również niższa cena rynkowa.

Młóto browarniane mokre a suche - różnice

Świeże młóto w około 75% składa się z wody i nadaje się do podania przez zaledwie kilka dni – po tym czasie mogłoby ulec fermentacji, dlatego poddawane jest kiszeniu lub suszeniu, co pozwala na dłuższe przechowywanie tej paszy. Procentowa zawartość składników odżywczych jest różna w młócie mokrym i suchym, przy czym dużo bardziej wartościową paszą jest młóto w formie suchej, dlatego powszechnie stosuje się je właśnie w takiej formie.

W kilogramie młóta mokrego znajduje się 7% czystego białka, 2% tłuszczu, 4% błonnika oraz 1% składników mineralnych, natomiast  w młócie suchym jest aż:

  • 35% białka,
  • 15% błonnika,
  • 7% tłuszczów,
  • 5% składników mineralnych.

To właśnie wysoka zawartość białka oraz błonnika (włókna), sprawia, że pasza ta jest często wybieranym pokarmem dla zwierząt hodowlanych, mających specyficzne potrzeby żywieniowe. Młóto browarniane w swoim składzie zawiera także części białek tłuszczu surowego, a także związki fosforu i wapnia.

Cenne składniki odżywcze, jakie dostarcza młóto browarniane

Młóto browarniane to pokarm niezwykle bogaty w cenne w mikro i makroelementy. Zawiera witaminy: B1, B2, B4, B5, A i E oraz bardzo ważne dla zdrowia krów aminokwasy. Analizując skład wysłodzin browarnianych, nie sposób nie wspomnieć także o dużej ilości białka, jaką zawiera ta pasza. Dzięki wysokobiałkowemu pokarmowi krowy produkują więcej wysokiej jakości mleka, niż przy żywieniu tradycyjnymi paszami, dlatego tak ważna jest jego obecność w diecie tych zwierząt. Co więcej, białko obecne w młócie browarnianym ma odpowiedni dla zwierząt hodowlanych profil aminokwasowy - zawiera dużo lizyny i niewielkie ilości metioniny.