Nieregularne wykonywanie prac konserwacyjnych przy rowach melioracyjnych może prowadzić do miejscowych podtopień i zalewania posesji podczas intensywnych opadów deszczu. Zamulone, porośnięte roślinnością i celowo zaśmiecane rowy, nie odprowadzają nadmiaru wód, co skutkuje tworzeniem się zastoisk. Taka sytuacja jest wyjątkowo niebezpieczna, dlatego tak ważne jest cykliczne odmulanie rowów przez profesjonalną firmę z branży melioracyjnej.

Odmulanie rowów melioracyjnych – obowiązki właściciela gruntu

Właściciel firmy świadczącej usługi rolnicze, Jakub Wangin, podkreśla, że prace konserwacyjne przy rowach melioracyjnych to obowiązek właścicieli gruntów wynikający z ustawy z dnia 20 lipca 2017 roku o Prawie wodnym. Niezbędne prace związane z udrażnianiem, odmulaniem i czyszczeniem rowów, powinny być przeprowadzane każdego roku w okresach jesiennym i wiosennym, kiedy poziom wód opadowych oraz roztopowych jest najwyższy i stanowi największe zagrożenie dla przylegających obszarów. W okresie letnim wymagane jest natomiast wykaszanie roślinności porastającej koryta rowów. Korzystając z usług przedsiębiorstwa Jakuba Wangina, właściciele gruntów mają pewność, ze wszelkie prace konserwacyjne zostaną przeprowadzone na czas i z zachowaniem najwyższego profesjonalizmu.

Prace konserwacyjne przy rowach melioracyjnych – zakres czynności

Urządzenia melioracji wodnych służą do regulowania stosunków wodnych i zwiększenia zdolności produkcyjnych gleby, dlatego tak ważne jest utrzymywanie ich w czystości. Oprócz naturalnego zbierania się mułu i przyrostu roślinności rowy melioracyjne są narażone na celowe niszczenie, zaśmiecanie oraz zasypywanie piachem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firma Jakuba Wangina oferuje kompleksowe odmulanie koryta rowu melioracyjnego, usuwanie zatamowań, wykaszanie roślinności oraz wycinkę samosiewów rosnących wewnątrz rowu.

Rowy melioracyjne – co grozi w przypadku zaniedbań?

W przypadku niezastosowania się do obowiązków, o których mowa w ustawie, właściwy organ Wód Polskich ustala zakres prac oraz termin ich wykonania. Gdy dojdzie do zaniechania obowiązku utrzymania rowu we właściwym stanie, właściciel gruntu może zostać obciążony karą grzywny. W zakres prac obowiązkowych wchodzi przede wszystkim zapewnienie jego drożności przez regularne czyszczenie (wraz z usuwaniem śmieci) oraz koszeniem trawy na zboczach. Warto przy tym zaznaczyć, że utrudnianie przepływu wody w rowie jest wykroczeniem, które podlega karze grzywny. Dlatego pomoc firmy Jakuba Waginy będzie tutaj niezastąpiona!