Opryskiwacz polowy jest maszyną, bez której uprawy roślin chyba nie wyobraża sobie żaden rolnik. Wykonywanie oprysków środkami ochrony roślin jest konieczne, gdyż szkodniki i choroby grzybowe, zniszczyłyby całą plantację. Opryskiwacz można również wykorzystać do nawożenia uprawy płynnymi nawozami mineralnymi za pomocą specjalnych dyszy wielorozpyłowych. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę planując zakup takiej maszyny.

Rodzaje opryskiwaczy i ich wielkość

Dobór odpowiedniego opryskiwacza zależny jest od wielkości gospodarstwa rolnego, mocy traktora, ukształtowania terenu oraz od tego, jakie zboża i rośliny są uprawiane w gospodarstwie rolnym. Wybór nie jest prosty, gdyż trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Główną rolę, jaką ma spełniać opryskiwacz polowy, jest rozprowadzenie środków ochrony roślin, w celu ich ochrony przed szkodnikami oraz chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. We współczesnym rolnictwie, nie sposób ominąć konieczność wykonania oprysków, zapewniających ochronę. Coraz większą popularnością cieszą się również zabiegi płynnego nawożenia upraw, które można wykonać za pomocą specjalnych dysz rozpyłowych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, cechujące się wysoką efektywnością. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów i modeli opryskiwaczy, ale szczególną uwagę warto zwrócić na maszyny oferowane przez firmę Hydro-Masz, która wyróżnia się wysoką jakością użytych materiałów oraz dokładnym i precyzyjnym wykonaniem.

Podczas wyboru konkretnego opryskiwacza, trzeba mieć na uwadze jego bezpieczeństwo i ergonomię pracy, a także jak najdłuższą bezawaryjną pracę. Wybierając opryskiwacz trzeba również zdecydować o sposobie jego zawieszenia. Wyróżnia się opryskiwacze:

  • zawieszane na TUZ ciągnika,
  • przyczepiane, mocowane do traktora, gdzie ciężar opryskiwacza spoczywa częściowo na własnej osi,
  • samojezdne, które są zaopatrzone we własne osie skrętne, stosowane głównie w celach usługowych lub w wielohektarowych, ogromnych gospodarstwach.

Największym zainteresowaniem rolników cieszą się modele zawieszane oraz przyczepiane, które są w regulację położenia belki polowej (a także wybór jej rozpiętości - składane podczas transportu) podwójne systemy filtrowania oraz specjalistyczne rozwadniacie środków chemicznych.

Co jest ważne podczas wyboru opryskiwacza?

Podczas wyboru opryskiwacza istotne jest rodzaj rozpylaczy, które mogą być otwarte, szczelinowe, z komorą lub wkładką wirową. Najlepiej rozważyć zakup specjalnych głowic wielorozpylaczowych, które umożliwią szybką zmianę rodzaju końcówek. Takie rozwiązanie pozwala dostosować się do danego rodzaju oprysku oraz przy wietrznej pogodzie zniwelować efekt jego znoszenia. Doświadczona firma TYM z Zapola koło Sieradza, oferuje opryskiwacze polowe o pojemności od 400 do 800 litrów. Maszyny te reprezentują wysoki poziom zaawansowania technicznego, zgodny z zapotrzebowaniem nowoczesnych gospodarstw rolnych. Opryskiwacze polowe z tej firmy wyposażone są w zawór 3-sekcyjny lub 5-sekcyjny, pompę produkcji polskiej lub włoskiej, belkę na wężach 12 lub 15 metrową, zbiornik trzy-bryłowy (składający się z zbiornika głównego, do płukania rąk oraz do czyszczenia układu cieczowego), opraw 3-pozycyjnych oraz głowic 3-pozycyjnych. Co więcej, firma ta oferuje szeroki asortyment innych maszyn rolniczych jak: traktory, ładowacze oraz sprzęty komunalne: pługi do odśnieżania, posypywarki, kosiarki bijakowe i kosiarki wysięgnikowe, zamiatarki z koszem, mikrociągniki oraz wiele innych.