W wielu przypadkach regeneracja sprzętu jest o wiele korzystniejsza niż jego wymiana. To mniejsze koszty, ale również możliwość wykorzystania maksymalnej mocy danej maszyny do samego końca. Na czym polega regeneracja maszyn rolniczych? Czym w ogóle różni się regeneracja od naprawy? Dlaczego warto korzystać z usług firm specjalizujących się w tego rodzaju usługach?

Naprawiać czy regenerować pojazdy i sprzęty?

Podstawowa różnica między naprawianiem i regeneracją polega na tym, że części maszyny można zregenerować, zanim się zepsują i będzie trzeba je wymienić. Tego typu działanie pozwala zaoszczędzić czas oraz koszty, jakie można później ponieść na naprawy drogich elementów lub ich wymianę. Warto skorzystać z pomocy fachowców, takich jak znajdziemy w firmie Agro-Części, gdyż mają oni doświadczenie w przywracaniu każdej części do stanu używalności.

Regeneracja przeprowadzana jest, zanim dana część się zepsuje. Może dawać już sygnał, że w najbliższym czasie będzie potrzebna ingerencja, ale prace nad nią mogą być rozpoczęte również, gdy jeszcze wszystko z nią w porządku. To swego rodzaju działanie prewencyjne. Lepiej nie czekać, aż dana część lub układ przestanie działać. Może to utrudniać użytkowanie sprzętu, ale jest też niebezpieczne dla jego operatora. Tego typu serwis obejmuje zazwyczaj:

  • rozłożenie danego układu na części lub wymontowanie elementu, który wymaga regeneracji;
  • dokładne oczyszczenie ze smarów, olejów, osadu wytwarzanego podczas pracy;
  • regenerację niesprawnego elementu, jego wyszlifowanie, wyprostowanie, wymianę uszczelek lub starcie papierem ściernym;
  • pokrycie odpowiednimi substancjami jak oleje, smary;
  • wmontowanie w maszynę;
  • przetestowanie sprawności działania.

Szczególnie w przypadku maszyn rolniczych działanie mające przywrócić dawny stan techniczny poszczególnych elementów jest ekonomicznym rozwiązaniem, gdyż są to drogie pojazdy i zakup nowej części może wiązać się z dużo większą inwestycją.

Co można poddać regeneracji w maszynach rolniczych?

Dzisiaj każde gospodarstwo działa w oparciu o coraz to bardziej skomplikowane i zaawansowane technologicznie maszyny. Nowoczesne ciągniki, kombajny czy sieczkarnie zbudowane są z wielu części, które mogą ulec awarii w wyniku zbyt intensywnej lub nieodpowiedniej eksploatacji. Pojawiają się nowe układy pełne elektroniki czy hydrauliki, które mają usprawnić wykonywanie pracy na roli. Z jednej strony jest to wygoda i udogodnienie, ale z drugiej, jeśli coś zaczyna szwankować, potrzebna jest pomoc specjalisty z doświadczeniem w serwisie tego typu urządzeń.

Gdy daje się zauważyć pierwsze sygnały, że ze sprzętem dzieje się coś niedobrego, ale maszyna dalej działa, pomocna może być regeneracja części maszyn rolniczych. Specjalista zajmie się przywróceniem sprawności konkretnym układom. A co może wymagać regeneracji? Na przykład podnośniki, sprzęgła, pompy wtryskowe, głowice oraz wszystkie inne podzespoły złożone z kilku elementów. Pomoc specjalistycznej firmy gwarantuje nie tylko wiedzę osoby, która zajmie się odnową poszczególnych układów, ale również dostęp do wysokiej jakości części zamiennych. Są one niezbędne, jeśli zależy nam na tym, aby maszyna działała jak nowa.