W Polsce działa wiele firm w sektorze usług leśnych, a zajmują się one pozyskiwaniem i selekcją drewna, jego transportem, zrywką, a także profesjonalną wycinką. Ostatni z wymienionych procesów jest szczególnie ważny. Musi on odbywać się według restrykcyjnych norm bezpieczeństwa przy jednoczesnym jak najmniejszym uszkodzeniu surowca drzewnego. Metod wycinki jest przy tym wiele. Obecnie najpopularniejsza jest technika rzazów podcinających.

Przygotowanie do wycinki drzewa

Wycinka drzewa to tylko pozornie prosty i szybki proces. W rzeczywistości, aby móc wyciąć dane drzewo należy posiadać pozwolenia, a dana roślina musi być zmierzona. Często poprzez specjalne odwierty w korze określa się także klasę i strukturę drzewa tak, aby móc wyznaczyć czy materiał będzie nadawał się do produkcji np. tarcicy budowlanej w wysokich klasach PN-EN 338. Najlepsze surowce drzewne pozyskuje dla licznych klientów firma Usług Leśnych-Handlu Drzewem, którą prowadzi Marian Bargieł.

Przygotowanie do wycinki to również dokładne określenie miejsca upadku ścinanego drewna, podstawienie odpowiednich pojazdów transportowych, a także wyznaczenie prac sekcjonowania ściętego drzewa, które musi być pocięte na mniejsze kawałki. Założenia pracy muszą również wiązać się z oczyszczeniem terenu z działalności roboczej oraz muszą być określone tak, aby nie naruszać środowiska naturalnego.

Ścinka metodą rzazów podcinających

Ścinka metodą rzazów podcinających jest dzisiaj najbardziej popularnym sposobem na pozyskiwanie surowca drzewnego. Technika ta opiera się o wykorzystanie specjalistycznych pił mechanicznych i łańcuchowych o bardzo dużej mocy. To one umożliwiają usunięcie warstw kory i wycięcie w nich charakterystycznego trójkąta. Na jego przeciwległej stronie przygotowuje się zaś odpowiedniej głębokości cięcie poziome zwane właśnie rzazem podcinającym. Jest to ostatni etap pracy, po którym drzewo upada w wyznaczone dokładnie miejscu.

Obecnie wyróżnić możemy kilka typów rzazów podcinających, które stosuje się w innych sytuacjach:

  • rzaz z jednym cięciem poziomym stosowany jest przy ścince cieńszych drzew lub tych silnie pochylonych,
  • rzaz klinowy z cięciem ukośnym górnym i dolnym pozwala na upadek drzewa, które rośnie w dół stoku na stromych zboczach,
  • rzaz klinowy z poziomym cięciem dolnym jest wykorzystywany najczęściej i stosuje się go przy płaskich terenach oraz drzewach o średnim i dużym obwodzie,
  • rzaz klinowy z poziomym górnym cięciem pozwala na ścinkę w dół stoku z charakterystycznym opóźnionym upadkiem drzewa. Stosuje się ten typ podcięcia w trudnych warunkach terenowych.

Warto przy tym wiedzieć, że każda ścinka wymaga tworzenia schematów pracy drwala i jego piły mechanicznej. Musi ona ciąć drzewo w odpowiednich miejscach oraz na odpowiedniej głębokości, zachowując wyznaczony w opracowaniu technicznym kąt. Tworzony jest bowiem tzw. zawias, który wyznacza czas, jaki po rzazie podcinającym pozostał do obalenia drzewa.