Jaskrawożółte pola, które zdobią polski krajobraz, są wynikiem wysiewania przez rolników jednej z najważniejszych roślin uprawowych, czyli rzepaku. I choć rolnicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak istotną rolę odgrywa rzepak nie tylko na ich polach, ale również w przemyśle, to osoby podziwiające jego kwiaty powinni dowiedzieć się, jak wiele korzyści płynie z uprawy rzepaku. Wysokiej jakości materiał siewny można znaleźć w firmie handlowej Bernadety Bryś.

Rzepak z rolniczego punktu widzenia

Dlaczego rolnicy tak chętnie sieją rzepak? Na korzyść tego kroku raczej nie przemawiają kwestie finansowe, choć trzeba przyznać, że po sprzedaży upraw również można odnotować satysfakcjonujący zysk. Przede wszystkim jednak rzepak gości na wielu polach z uwagi na możliwość dobrego przygotowania ziemi pod zasiew zbóż, która po oprawie rośliny jest bogata w azot. Zaletą rzepaku jest również możliwość zasiania go zarówno na żyznych, jak i mniej żyznych glebach. Kluczową kwestią przy uprawie tej rośliny jest wybór wysokiej jakości materiału siewnego. Można go znaleźć w bezpośrednio u producenta, a więc firmie handlowej Bernadety Bryś w Żywocicach w województwie opolskim. Przedsiębiorstwo zajmuje się także sprzedażą artykułów do produkcji rolnej, takich jak nawozy czy środki ochrony roślin.

Dlaczego warto siać rzepak?

Warto zwrócić uwagę na to, że rzepak to jedna z najważniejszych roślin uprawowych. Wszystko dlatego, że wykorzystuje się ją do produkcji wielu artykułów spożywczych, ale również w innych branżach. Z nasion rzepaku robi się olej jadalny, tak chętnie wykorzystywany w polskich kuchniach, ale również margarynę. Co ciekawe, w gospodarstwach domowych rzepak wykorzystuje się również do sprzątania – wszystko za sprawą biosurfaktyny, czyli w pełni ekologicznej substancji powierzchniowo-czynnej, dzięki której możliwe jest usunięcie zabrudzeń bez konieczności używania szkodliwych, chemicznych detergentów. W tym miejscu należy wspomnieć również o tym, że rzepak chętnie wykorzystuje się także w branży kosmetycznej.

Uprawa rzepaku ma również ogromne znaczenie dla przemysłu paliwowego. To właśnie z oleju rzepakowego wytwarza się biodiesel, czyli nieszkodliwą dla środowiska naturalnego substancję do napędu silników wysokoprężnych. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o rolniczym potencjalne rzepaku – po wytłoczeniu z niego oleju powstaje śruta poekstrakcyjna, która jest z kolei pożywnym źródłem białka w paszach dla zwierząt. Tę rośliną ceni się również w pszczelarstwie, to z niej bowiem pszczoły czerpią ogromne pokłady zarówno pyłku, jak i nektaru do wytworzenia miodu. Okazuje się również, że uprawa rzepaku ma duże znaczenie dla przemysłu meblowego. Ze słomy rzepakowej produkuje się płyty pilśniowe, czyli płyty, które są umieszczane na tyłach szaf czy komód.