Naszym obowiązkiem jest dbanie o środowisko naturalne, żeby nie ulegało degradacji. Musimy zabezpieczać przyrodę przed zniszczeniami. Wprowadzane są przepisy mające na celu ochronę środowiska naturalnego. W myśl przepisów przedsiębiorcy zostali obarczeni obowiązkiem opłaty środowiskowej. Opłata dotyczy przedsiębiorców,  którzy prowadzą działalność wytwórczą w rolnictwie.

Korzystanie ze środowiska przez przedsiębiorcę.

Korzystanie ze środowiska naturalnego oznacza wprowadzanie gazów i pyłów do atmosfery, poprzez ogrzewanie, spawanie, lakierowanie, malowanie pomieszczeń zakładu, użytkowanie samochodów osobowych i ciężarowych; składowanie odpadów. Korzystaniem z przyrody to również pobór wód z ujęć własnych oraz wprowadzanie ścieków do środowiska, czyli do wód opadowych i roztopowych, które pochodzą z ulic, parkingów i utwardzonych placów. W związku z powyższym przedsiębiorcy są zobowiązani do ponoszenia opłat. Jednak sama opłata środowiskowa nie jest problemem dla przedsiębiorcy, ale jest nim prowadzenie ewidencji danych, w której zawarte są informacje o zakresie korzystania ze środowiska. Musi ona zawierać takie informacje jak: ilość, stan i skład ścieków wprowadzonych do środowiska czy ilość pobranej wody podziemnej lub powierzchniowej.

Ewidencja a opłata środowiskowa.

Ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ na jej podstawie, płatnik wylicza wysokość opłaty środowiskowej. Ewidencja jest potwierdzeniem dla organów nadrzędnych, iż kwota została poprawnie wyliczona. Właściciel działalności gospodarczej ma obowiązek przekazać ewidencję marszałkowi województwa właściwego ze względu na miejsce rejestracji działalności oraz wykaz, na podstawie którego ustalono opłaty za składowanie odpadów  - prezydentowi miasta, wójtowi lub burmistrzowi, jak również przekazać informacje o poborze wody i wyprowadzeniu ścieków do wiadomości wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Ewidencja musi być co pół roku aktualizowana.

Firmy specjalizujące się w opracowywaniu dokumentacji.

Przedsiębiorca może zwrócić się o pomoc do Eko-Opracowania Szczęsny Marcin  -  firmy specjalizującej się w obsłudze dokumentacji środowiskowej związanej z prawem ochrony środowiska, prawem wodnym, ustawą o odpadach, o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie itp. Firma prowadzi również szkolenia pracowników z zakresu obowiązków środowiskowych oraz sprawozdawczości. Przedsiębiorca może liczyć na całoroczną obsługę. Firma dopilnuje terminów sprawozdań i opłat, gdyż jest na bieżąco z przepisami. Właściciel firmy o każdej zmianie w przepisach, poinformowany. Zyskuje więc spokój i pewność, że dokumentacja jest prowadzona prawidłowo.

Zwolnienia z opłat.

Prawo ochrony środowiska przewiduje zwolnienia z opłat środowiskowych, ze względu na ich wysokość (art. 289 ust. 1 ustawy) oraz na podstawie przepisów szczególnych (art. 294 i art. 296). Nie wnosi się opłat z tytułu korzystania ze środowiska, których półroczna wysokość wnoszona na rachunek urzędu marszałkowskiego, nie przekracza 400 zł. Warto zaznaczyć, że jest możliwe zwiększenie tej kwoty do 600 zł. Pomimo zwolnienia z obowiązku zapłaty, właściciel firmy jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji. Aby przedsiębiorca mógł skorzystać ze zwolnienia, musi przedstawić dokumenty zawierające wszelkie dane, informacje i wyliczenia. Dopóki tego nie zrobi, opłatę wyznacza marszałek województwa.