Pompownie ścieków odgrywają kluczową rolę w nowoczesnej gospodarce wodno‑ściekowej. Bardzo często, szczególnie poza obszarem miejskim, kanalizacja jest znacznie oddalona lub poprowadzona po nierównym terenie. W takiej sytuacji zamiast kanalizacji grawitacyjnej niezbędna jest ciśnieniowa, której zadaniem jest usprawnienie przepompowywania ścieków. Firma INWAP oferuje pompownie kompaktowe i sieciowe. W artykule przyjrzymy się, jak działają te ostatnie.

Czym są pompownie sieciowe?

Mówiąc najogólniej, przepompownie ścieków są to automatyczne urządzenia, które służą do przepompowywania ścieków w systemach kanalizacji grawitacyjno-ciśnieniowej i ciśnieniowej. Jak już zostało wspomniane, w instalacjach kanalizacyjnych wykorzystuje się dwa rodzaje pompowni – sieciowe i kompaktowe. Chcąc bliżej przyjrzeć się tym pierwszym, warto także wyjaśnić, jak działają te drugie.

Jeśli chodzi o pompownie kompaktowe, czy też inaczej nazywane domowymi lub przydomowymi, ich konstrukcja oraz zakres działania sprawiają, że są one przeznaczone do obsługi co najwyżej domu jednorodzinnego lub innego niewielkiego budynku. Tymczasem, jak wyjaśnia pracownik firmy INWAP, która jest renomowanym producentem pompowni ścieków:

Przepompownie sieciowe, jak sama nazwa wskazuje, nie obsługują pojedynczych obiektów, ale ich całą sieć. Tak więc zbierają ścieki z wielu podsystemów czy też budynków o różnym przeznaczeniu, a następnie przepompowują je do oczyszczalni. Mogą odprowadzać ścieki – bytowe, gospodarcze i technologiczne, a także wody opadowe, drenażowe i roztopowe. Określane są również mianem pompowni przesyłowych lub zbiorczych. Najczęściej takie rozwiązanie jest wykorzystywane w infrastrukturze miejskiej.

Projekt pompowni sieciowych – najważniejsze parametry

Oferowane przez firmę INWAP pompownie kompaktowe i sieciowe mają zbliżoną budowę pod względem poszczególnych elementów, które składają się na ich konstrukcję. Jednak sieciowe przepompownie ścieków są bardzo zróżnicowane, a parametry konkretnych elementów konstrukcyjnych są indywidualnie dopasowane do rodzaju transportowanych ścieków oraz rozmiaru i skomplikowania danej sieci. Dlatego firma INWAP, na podstawie projektu budowlanego, dostosowuje pompownię sieciową do wymagań sieci. W projekcie pompowni dopasowuje się m.in. wymiary zbiornika i materiał użyty do jego wykonania, średnicę hydrauliki, rodzaj armatury hydraulicznej, rodzaj pompy, a także system sterowania. W zależności od potrzeb klientów firma INWAP oferuje także spersonalizowane rozwiązania.