Rodzaje wapna nawozowego, takie jak tlenkowe, węglanowe, czy kredy nawozowej i pastewnej, odgrywają niezwykle istotną rolę w procesie wzrostu i rozwoju roślin. Dlatego każdy rolnik czy ogrodnik powinien znać ich zastosowanie oraz właściwości, które mają wpływ na poprawę jakości gleby oraz zdrowie naszych upraw. Tego typu produkty znajdziesz w ofercie firmy Agria.

Wpływ wapna nawozowego na glebę

Głównym celem stosowania wapna nawozowego jest regulacja odczynu gleby, a także dostarczenie roślinom niezbędnych składników do prawidłowego wzrostu. W związku z tym wprowadzenie wapna do gleby pozytywnie wpływa na strukturę glebową, co przekłada się na lepsze warunki dla rozwoju korzeni roślin. Ponadto, obecność wapnia pomaga w utrzymaniu równowagi mikroelementów oraz ogranicza rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

Takie produkty znajdziesz w ofercie firmy Agria, której głównym obszarem działania jest handel oraz konfekcjonowanie nawozów wapniowych. Firma działa na rynku już od 1989 roku i od wielu lat współpracuje z renomowanymi producentami wapna nawozowego. Spółka skupia się na rozwoju rynku nawozów wapniowych i ściśle współpracuje z producentami rolnymi, szczególnie tymi specjalizującymi się w gospodarstwie ekologicznym.

Wapno tlenkowe – silne działanie na odczyn gleby

Znane również jako wapno palone, to jeden z najbardziej agresywnych rodzajów wapna nawozowego. Wapno tlenkowe składa się głównie z tlenku wapnia i jest produktem działania wysokiej temperatury na węglan wapnia. Jego główną zaletą jest szybkie i silne działanie na odczyn gleby – już kilka dni po zastosowaniu zmienia on odczyn kwasowy gleby na odczyn optymalny dla roślin.

Wapno węglanowe – łagodniejsze działanie

Wapno węglanowe to mniej agresywny rodzaj wapna nawozowego, który składa się głównie z węglanu wapnia. Jest to naturalny minerał, występujący na Ziemi w postaci skał osadowych. Jego właściwości są podobne do właściwości wapna tlenkowego, ale jego wpływ na odczyn gleby jest łagodniejszy i wolniejszy. W związku z tym wapno węglanowe jest szczególnie polecane przy delikatnych uprawach oraz przy umiarkowanym zakwaszeniu gleby.

Kreda nawozowa – idealna dla roślin kwasolubnych

Kreda nawozowa to kolejny rodzaj wapna nawozowego, który różni się od pozostałych swoim odczynem. Wykazuje odczyn kwasowy, dlatego jest szczególnie polecany do zastosowania przy uprawach roślin kwasolubnych, takich jak borówka amerykańska, różanecznik czy azalia. Otrzymuje się ją z mielonej kredy naturalnej, a jej zastosowanie wpływa na poprawę struktury gleby oraz dostarczenie roślinom niezbędnych składników mineralnych.