Polskie zboża zaliczane są do wysokich jakościowo, a produkty, które z nich powstają również należą do tych o podwyższonych własnościach. W całej Unii Europejskiej Polska jest przy tym wraz z Niemcami, Francją i Wielką Brytanią największym producentem różnego rodzaju zbóż. W światowych statystykach nasz kraj zajmuje piąte, czwarte i trzecie miejsce odpowiednio dla gryki, owsa oraz żyta. Pierwsze miejsce w skali międzynarodowej Polska osiąga od lat w produkcji przenżyta!

Do czego wykorzystywane są polskie zboża?

Polskie zboża przede wszystkim wykorzystywane są do produkcji pasz. Nawet 61% zbiorów trafia właśnie do przedsiębiorstw przetwórczych, które zajmują się produkcją różnego rodzaju mieszanek. Przemysł paszowy wykorzystuje przy tym nawet 3,5 mln ton zbóż rocznie, co stanowi około 20% ziarna przeznaczonego na standardowe pasze. Mieszanki przemysłowe to zaś produkcja na poziomie 8-10 milionów ton, a segment ten sukcesywnie rośnie. Pobyt jest bardzo duży, co ma związek ze wzmożoną hodowlą w Polsce między innymi drobiu oraz mięsa rzeźnego.

Jeśli chodzi o konsumpcyjny kierunek wykorzystania zbóż, warto wiedzieć, że w ostatnich latach maleje zapotrzebowanie na produkcję ziarna do celów spożywczych. Zużycie zbóż na cele konsumpcyjnego kształtuje się zatem na poziomie około 5,5 miliona ton. Daje to wynik 108 kg zboża na jednego mieszkańca Polski. W porównaniu z latami poprzednimi – np. przed przystąpieniem do UE – jest to spadek o około 12 kg/mieszkańca. Wzrasta za to eksportowanie polskich zbóż do Niemiec, Francji, Skandynawii, Rosji, czy do naszych granicznych sąsiadów. Często decydują się oni na zakup przenżyta, którego jesteśmy największym producentem światowym.

Obrót zbożami w Polsce

Obrotem zbożami w Polsce, jeśli chodzi o zakup surowców rolnych od rolników i sprzedaż ich do odpowiednich firm przetwórczych, zajmują się profesjonalne skupy. To one mają dostęp do szerokiej gammy komponentów paszowych i konsumpcyjnych, gwarantując wykup i sprzedaż nasioni zbóż, a czasem także i roślin oleistych. Wielokrotnie takie firmy posiadają własne floty transportowe, ale nie jest to rynkowym standardem. Muszą one jednak wyróżniać się czym innym: terminowością, pełnym doradztwem inwestycyjnym, a także elastyczną obsługą swoich stałych oraz doraźnych klientów oraz dostawców. Tym wyróżnia się m.in. firma KOMMERS Aliny Filipowicz, gdzie również dystrybuowane są części do maszyn rolniczych, oraz innego rodzaju asortyment rolniczy. Wszystko przy najwyższej dbałości o jakość oraz niskie ceny.