Firma Scharmueller Spare Parts jest oficjalnym dystrybutorem austriackiej marki Scharmüller Gesellschaft m.b.H. & Co KG, która już od 65 lat produkuje wysokiej klasy zaczepy do ciągników oraz innych maszyn rolnych. Konstrukcje tego producenta wyróżniają się trwałością, funkcjonalnością, a także bezawaryjnością potwierdzoną testami oraz tysiącami pozytywnych opinii użytkowników. Jakie rodzaje zaczepów kulowych  Scharmüller można zatem znaleźć w sprzedaży na rynku polskim?

Od zaczepów kulowych po zaczepy typu polowego

Zanim przedstawiamy modele zaczepów kulowych firmy Scharmüller  której dystrybutorem jest SCHARMUELLER SP, warto wiedzieć, że dostarcza ona na rynek – do sklepów rolnych, klientów indywidualnych, warsztatów serwisowych i hurtowni – min. następujące konstrukcje zaczepów rolnych:

  • zaczepy kulowe k80,
  • zaczepy oczkowe,
  • zaczepy polowe,
  • zaczepy PickUpHitch,
  • zaczepy transportowe.

Warto wspomnieć również o katalogach produktowych wypełnionych trzypunktowymi układami zawieszenia, płytami nośnymi, wkładami do korpusów, korpusami oraz komponentami układu sterowania. Handlowcy SCHARMUELLER SP chętnie przedstawiają ich specyfikację podczas bezpłatnych konsultacji.

Zaczepy kulowe k80 i ich wersje

Firma SCHARMUELLER SP przede wszystkim oferuje zaczepy kulowe k80, czyli te łączące się z kulą sprzęgu o średnicy ośmiu centymetrów (K80). Polecane są one do ciężkich przyczep ze sztywnym dyszlem oraz do agregowania sprzętów o znacznym nacisku na dyszel np. w modelach 1-osiowych, tandemowych czy tridemowych. Tym samym zaczepy kulowe k80 spełniają swoje zastosowanie nie tylko w rolnictwie, ale nawet i leśnictwie czy budownictwie. Jakie rodzaje tychże wyrobów można nabyć od dystrybutora SCHARMUELLER SP? Firma ta oferuje zaczepy kulowe:

  • flanszowe – dobrze sprawdzają się w maszynach typu rozrzutnik obornika, wóz asenizacyjny czy opryskiwacz;
  • do wspawania – stosowane zarówno w klasycznych przyczepach wyposażonych w obrotnicę jak i mniejszych maszynach uprawowych, zielonkowych, opryskiwaczach itp.;
  • obrotowe z obudową – gwarantują wysoki współczynnik nacisku pionowego, co pozwala na bezpieczne agregowanie maszyn typu budowlane przyczepy tandem/tridem, najcięższe rozrzutniki, wozy asenizacyjne;
  • do odłączania – mają zwiększone parametry nacisku pionowego, co pozwala na agregowanie ich z większymi maszynami np. uprawowymi;
  • specyficzne z konsolą – gwarantują obniżenie punktu sprzęgu lub wydłużenie konstrukcji dyszla;
  • kątowe – pozwalają na obniżenie punktu sprzęgu oraz nierzadko wydłużeniu dyszla, najczęściej spotykane w kombajnach do okopowych Grimme czy Wuhlmaus;
  • ząbkowane – stosowane m.in. w prasach rolujących marek KRONE, SIPMA, CLAAS, JOHN DEERE a pozwalające na zmianę kąta nachylenia dyszla względem ciągnika.

Wyróżnione zaczepy kulowe k80 sprawdzają się nie tylko jako zaczepy do standardowych ciągników rolnych, osprzętu rolnego i przyczep rolniczych, ale także z powodzeniem można je zastosować dla układów kierowania wymuszonego. Dzięki temu sterowanie przyczepą czy maszyną połączoną z ciągnikiem staje się płynniejsze, szybsze oraz wydajniejsze. Odczuwalne jest to szczególnie w trudnych warunkach gruntowych. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za zastosowaniem wymuszonego systemu skrętu jest zwykła ekonomia. Systemy te bowiem pozwalają nierzadko zaoszczędzić spore sumy na zakup opon, które bez niego zużywają się kilkakrotnie szybciej, szczególnie w maszynach tandemowych i tridemowych.