Mimo, iż coraz częściej słyszy się o osobach, które decydują się na przejście na dietę wegetariańską lub wegańską, mięso nadal jest głównym składnikiem posiłków codziennie królujących na naszych stołach. Jest źródłem białka, czyli materiału budulcowego naszego organizmu. Hodowla bydła, najważniejsza gałąź produkcji zwierzęcej, najczęściej wiąże się z ich późniejszą sprzedażą czy skupem. Komu sprzedawać tak zwany żywiec? Jakie są ceny bydła rzeźnego? Co o niej decyduje? Sprawdź odpowiedzi na te pytania i poznaj ofertę firmy Artur Rydzewski PHU Skup Bydła.

Co się hoduje?

Jak już zostało wspomniane, produkcja zwierzęca w głównej mierze opiera się na chowie bydła. Statystyki mówią, że dostarczane przez bydło białko, stanowi około 58% biała zwierzęcego, biorąc pod uwagę ogólne spożycie przez ludność całego świata. Oznacza to, że ta grupa zwierząt jest ważnym elementem w diecie, przewyższając drób czy wieprzowinę. Pozytywnym aspektem chowu bydła jest wykorzystanie przez nie użytków zielonych, czyli efektywne zagospodarowanie tych terenów. W Polsce najwięcej gospodarstw zajmujących się hodowlą bydła mięsnego znajduje się m. in. w województwie podlaskim. Tam też swoją działalność prowadzi firma Artur Rydzewski PHU Skup Bydła, zajmująca się skupem i sprzedażą żywca, oferując również transport, od 2018 roku ciesząc się ugruntowaną pozycją na rynku lokalnym. Podział ras bydła mięsnego zależy przede wszystkim od masy ciała i wielkości. Tutaj można wyróżnić:

  • Rasy duże – posiadają spore wymagania co do pożywienia i środowiska, cechują się dużą masą ciała, umięśnieniem, szybkim przyrostem oraz niewielkim otłuszczeniem, dlatego wykorzystywane są podczas intensywnej produkcji

  • Rasy średnie – mają solidne umięśnienie, lecz tym co je wyróżnia to wyjątkowe walory smakowe mięsa

  • Rasy małe – przeznaczone do chowu ekstensywnego, mają wysoką wydajność rzeźną

W Polsce hoduje się również odmienne rasy ze względu na pochodzenie. Są to rasy brytyjskie, włoskie, francuskie i szwajcarskie.

Jak się sprzedaje?

Czynnikami, które znacząco podnoszą efektywność sprzedaży, jest znajomość zasad skupu, ustalania cen i klasyfikacji bydła lub tusz. Wówczas możliwe jest dobranie odpowiedniego kierunku produkcji, co powodować będzie wzrost cen za kilogram mięsa, a z drugiej strony wysoką wartość żywca rzeźnego przekazywanego zakładom mięsnym. Wołowina bowiem to dość drogie mięso, dlatego tak ważną kwestią jest dbanie o jej jakość. W zależności od wieku i płci bydło dzieli się na kategorie oznaczone literami:

  • IR – jałówki i buhajki do 300 kg

  • A – buhajki do 2 lat

  • B – buhaje

  • C – wolce

  • D – krowy

  • E – jałówki

Jak mówi ekspert z firmy prowadzącej skup i sprzedaż bydła rzeźnego - cenę dodatkowo kształtuje waga żywca oraz jego wartość, zwłaszcza w kontekście najbardziej pożądanych elementów w branży kulinarnej. Sprzedaż odbywa się zazwyczaj bezpośrednio do zakładów mięsnych lub do ubojni, z którymi zawierane są stałe umowy, gwarantujące pewny zbyt. Inny sposobem jest skorzystanie z usług pośrednika prowadzącego skup obwoźny. Jednak decyzja producenta uzależniona jest przede wszystkim od wielkości chowu. Firma Artura Rydzewskiego prowadzi skup bydła rzeźnego, w tym byków, krów, jałówek i cieląt różnych ras i klas już od 2018 roku, zapewniając odbiór bydła własnym, przystosowanym transportem - jednorazowo możliwy jest przewóz 35-40 sztuk. Hodowane zwierzęta są bezpiecznie, z poszanowaniem warunków weterynaryjnych, przewożone do ubojni. Firma, zarówno sprzedającym, jak i kupującym, oferuje atrakcyjne warunki finansowe i rozliczenia gotówką lub przelewem.