Ryby są jednym z najbardziej ulubionych dań polaków. Każdego dnia wiele osób kupuje je w sklepach, bądź zamawia dania rybne w restauracjach. W związku z dużym zapotrzebowaniem na ryby, sklepy rybne, restauracje i inne przedsiębiorstwa wykorzystujące ryby musza się gdzieś zaopatrzyć w te zwierzęta. Zazwyczaj najlepszymi dostawcami ryb są fachowi hodowcy. Przedsiębiorstwa zajmujące się hodowlą ryb oferują ich sprzedaż, a także sprzedaż narybku.

Warunki w hodowlach ryb

Zarówno sklepy prowadzące sprzedaż ryb, jak i restauracje, czy smażalnie ryb chcą oferować swoim klientom towar najwyższej jakości, bowiem tylko taki zadowoli klientów. W tym celu najlepiej jest sprowadzać ryby od zaufanych producentów. Przedsiębiorstwa zajmujący się hodowlą i hurtową sprzedażą ryb oferują rozmaite ich gatunki. Jednym z najchętniej zamawianych gatunków jest pstrąg, w tym pstrąg tęczowy i odmiana pstrąga – palia. Producentem najwyższej jakości pstrąga tęczowego jest Gospodarstwo Rybackie Eko Pstrąg Beskid z Ropy w województwie Małopolskim. Dzięki wykorzystywaniu naturalnych procesów hodowlanych, oferowany pstrąg posiada wyjątkowy smak.

Hodowcy ryb w celu kontrolowania swojej hodowli cały proces zaczynają od ikry, a kończą na dorosłej rybie. Stawy, w których znajdują się ryby hodowlane posiadają systemy monitorujące jakość wody. Poza tym każdy staw, w którym są ryby wyposażony jest w systemy natleniające i napowietrzające. Systemy te mają na celu ciągłą kontrolę warunków, w jakich znajdują się ryby hodowlane. Dzięki nim ryby mogą dorastać w najlepszych warunkach. W hodowli ryb ważne jest także dbanie o oczyszczanie ścieków. Hodowcy posiadają systemy oczyszczania ścieków, które chronią środowisko przed zanieczyszczeniami. Nieczystości, które odkładają się w oczyszczalni mogą zostać wykorzystane jako nawozy, ponieważ zawierają dużo azotu i fosforu.

Hodowla i sprzedaż narybku

Oprócz hodowli i sprzedaży ryb, firmy z tej branży oferują swoim klientom całoroczną sprzedaż narybku. W narybek chętnie zaopatrują się osoby, które chcą zarybić np. swoje przydomowe stawy. Narybek, inaczej nazywany zarybkiem, to młode ryby, które nie ukończyły jeszcze jednego roku życia. Narybkiem określa się młode ryby, które zaczęły samodzielnie zdobywać jedzenie, po tym jak zużyły całą zawartość woreczka żółtkowego.

Da się wyróżnić dwa stadia narybku. Należą do nich narybki letnie, czyli tzw. lipcówki i narybki wiosenne. W pierwszym stadium narybek ma zupełnie inny wygląd niż dorosła ryba. Okres ten trwa od zakończenia stadium larwalnego do połowy trwania pierwszego sezonu wegetacyjnego. Z kolei w drugim stadium ryby nabierają właściwego dla siebie ukształtowania.