Każda osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą, zwłaszcza w branży produkcyjnej bądź przemysłowej, zobowiązana jest do administrowania ewidencji odpadów. Przedsiębiorca musi poprawnie sklasyfikować odpad i zutylizować go zgodnie z wymogami prawa. Zarządzanie odpadami nastręcza niemałych problemów właścicielom firm. Aby usprawnić ten proces w zakładzie pracy, warto wziąć udział w szkoleniach organizowanych przez firmę Synteko. Dotyczą one BDO i gospodarki odpadami.

Czym jest BDO?

BDO, czyli Baza Danych Odpadowych, to system informatyczny, który funkcjonuje od 1 stycznia 2020 roku. Umożliwia on gromadzenie i zarządzanie danymi z zakresu gospodarowania odpadami. Na szkoleniach organizowanych przez firmę Synteko przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się, jakie są zalety korzystania z BDO i kiedy trzeba zarejestrować się w systemie. Prowadzący udzielają szczegółowych odpowiedzi na zadane pytania i służą pomocą w założeniu profilu w Bazie Danych Odpadowych.

Podpowiadają też, jak składać sprawozdania odpadowe za pośrednictwem nowej platformy. Warto dodać, że szkolenia prowadzone są z pasją, z wykorzystaniem interesujących materiałów dydaktycznych. Dzięki uczestnictwu w takich spotkaniach przedsiębiorcy mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony środowiska i dowiedzieć się, jak prowadzić firmę w bardziej ekologiczny sposób.

Jak skutecznie zarządzać odpadami w firmie?

Każdy obywatel powinien postępować tak, by wyrządzać jak najmniejszą krzywdę naturze, trudno jednak nie zgodzić się z faktem, że to duże zakłady produkcyjne są najbardziej odpowiedzialne za zanieczyszczenie środowiska. Dlatego też to właśnie na przedsiębiorcach ciąży obowiązek redukcji ilości produkowanych odpadów, planowania ich ponownego wykorzystania bądź utylizacji zgodnej z dyrektywami unijnymi. Firma Synteko na swoich szkoleniach przedstawia sprawdzone sposoby na optymalizację gospodarki odpadami, uświadamia przedsiębiorcom zagrożenia, jakie wiążą się z nieprawidłową utylizacją odpadów oraz brakiem weryfikacji ich odbiorców.

Zajęcia nie polegają tylko i wyłącznie na słuchaniu i notowaniu. Prowadzący kładą duży nacisk na rozwijanie umiejętności praktycznych. Uczestnicy szkolenia mogą wymieniać się między sobą doświadczeniami, brać udział w panelach dyskusyjnych czy wspólnie ze szkoleniowcem analizować przykłady firm o określonym modelu zarządzania odpadami. Szkolenia dotyczące gospodarki odpadami skierowane są do pracowników administracji publicznej, prywatnych przedsiębiorstw, specjalistów ds. ochrony środowiska, specjalistów ds. gospodarki odpadami i osób, które na co dzień zajmują się opracowywaniem sprawozdań środowiskowych.