Uprawa pieczarek może odbywać się w warunkach plenerowych i w pomieszczeniach zamkniętych, w ilościach skromnych, bądź hurtowych – do dalszej odsprzedaży. W firmie Tomasz Sakowski-Skup I Sprzedaż Pieczarek jedną z najistotniejszych spraw w procesie hodowli jest dbanie o odpowiednie przechowywanie tych grzybów. Jak zapewnić świeżość pieczarkom na skupie?

Dlaczego warto uprawiać pieczarki?

Pieczarki to warzywa, które zdecydowanie poprawiają wygląd i smak wielu potraw. Dlatego tak wiele gotujących osób, restauratorów chętnie sięga po pieczarki od producenta. Uprawa pieczarek do dalszej odsprzedaży wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiednich warunków ich przechowywania. Grzyby te zaliczane są do grupy warzyw nietrwałych i jak podkreśla hodowca z firmy Tomasz Sakowski-Skup I Sprzedaż Pieczarek, wymagają dość twardych warunków przechowywania.

Jak dowiedzieliśmy się we wspomnianym przedsiębiorstwie – zajmującym się uprawą, skupem i sprzedażą pieczarek od 2006 roku, najatrakcyjniejsza pieczarka to ta, która jest jędrna, kształtna, wyróżnia się śnieżnobiałą barwą. To sprawia, że do dalszego magazynowania mogą być przeznaczone wyłącznie zdrowe grzyby, bez widocznych uszkodzeń, o odpowiednim wybarwieniu dla danej odmiany – zebrane po wykształceniu się ich kapeluszy i zasłonięciu blaszek specjalną osłonką.

Przechowywanie pieczarek – temperatura, powietrze, czas

W firmie Tomasz Sakowski-Skup I Sprzedaż Pieczarek w Żelkowie-Kolonii znajdują się nowoczesne, komputerowo sterowanie chłodnie, które pozwalają zbudować specjalny mikroklimat chroniący pieczarki przed psuciem. Po zebraniu należy je jak najszybciej schłodzić do temperatury 2-3 st. C (mierzonej wewnątrz kapelusza) – to ochroni je przed utratą jędrności tkanek i zachowa biel „skórki”. Przedsiębiorstwo przyjmując pieczarki na skup, w pierwszej kolejności zbija wskazania termometrów do poziomu 0-1 st. C i zapewnić wilgotność względną 90-95%. W takich warunkach można bezpiecznie je przechowywać do maksymalnie 2 tygodni.