Wiele osób marzy o budowie domku w leśnej głuszy. Zanim jednak zacznie się realizować te marzenia, warto poznać warunki, jakie należy spełnić, aby uzyskać pozwolenie na budowę na takim terenie. Większość kraju objęta jest dziś planem zagospodarowania przestrzennego. Teoretycznie wiadomo, gdzie można budować, a gdzie jest to zabronione. Są jednak takie obszary chronione, gdzie można wznosić budynki po spełnieniu określonych warunków.

Wymagania techniczne

Według ustawy z roku 2004 w Polsce ochroną objęte są parki narodowe i krajobrazowe, rezerwaty przyrody, obszary Natura 2000, a także pomniki przyrody. Ponadto ochronie gatunkowej podlegają zagrożone wyginięciem rośliny i zwierzęta. Na terenach parków narodowych i rezerwatów przyrody nie wolno wznosić jakichkolwiek budowli, które nie służą w bezpośredni sposób działalności własnej samego parku. W przypadku parków krajobrazowych zabudowa często jest możliwa, jednak należy spełnić określone warunki. Zasady udzielania pozwoleń reguluje ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz odpowiednie rozporządzenia wojewody. Aby otrzymać pozwolenie na budowę, należy przedstawić między innymi projekt obiektu. Budynek swoim wyglądem nie może burzyć estetyki otaczającego krajobrazu. Tak więc należy brać pod uwagę ograniczenia maksymalnej wysokości, kubatury oraz kształtu całej bryły budynku. Rodzaj materiałów użytych do budowy i wykończenia musi być odpowiednio dobrany. Ważną kwestią jest także ustalenie procentowego udziału obszarów zielonych w obrębie działki. Należy również uwzględnić takie detale, jak pasująca paleta barw użytych do pomalowania elewacji czy materiały wykorzystane do ogrodzenia całej posesji.

Wymagania ekologiczne

Budując dom na terenach chronionych, należy przede wszystkim brać pod uwagę wpływ obiektu na otaczającą go przyrodę. Na wstępie warto wybrać firmę, na przykład ProEkoEkspert, która zajmuje się sporządzaniem niezbędnej dokumentacji potrzebnej do uzyskania pozwolenia na przeprowadzenie inwestycji na terenach chronionych. Takie firmy zajmują się również ustalaniem, czy tereny ,na których planujemy się osiedlić, zamieszkują zwierzęta lub rośliny objęte ochroną. Uzyskane informacje pozwalają określić, czy i w jaki sposób planowana inwestycja wpłynie na otaczający ją ekosystem. W tym celu wykonuje się tzw. raport oddziaływania na środowisko, który następnie dołączany jest do ekspertyzy przyrodniczej. W raporcie znajdują się między innymi opis inwestycji, etapy budowy, przewidywane rodzaje odpadów oraz wpływ budowy obiektu na środowisko naturalne. W przypadku terenów zamieszkałych przez gatunki zwierząt chronionych wymagane jest przedłożenie tzw. inwentaryzacji przyrodniczej. Dokument ten zawiera opracowania dotyczące liczebności oraz rozmieszczenia zwierząt i roślin chronionych. Aby budowa była prowadzona zgodnie z prawem, rośliny chronione nie mogą być niszczone. Warto wtedy zlecić nadzór nad wycinką drzew i krzewów. Jeśli naszą działkę zamieszkują gatunki chronione, istnieje możliwość przeniesienia ich w odpowiednie miejsce.