Jak łatwo się domyślić, odpowiednia atestacja opryskiwaczy wykorzystywanych w celach między innymi ochrony roślin często okazuje się być niezbędnym krokiem, którego będziemy chcieli się podjąć mając do czynienia między innymi z nasiennictwem. Z tego względu, zdecydowanie warto będzie zaczerpnąć nieco więcej informacji na poszczególne kwestie związane z tym tematem.

Podstawy

Na początek, musimy wyjaśnić sobie kilka podstawowych kwestii. Pierwszą z nich jest to, że obowiązująca obecnie w naszym państwie ustawa o ochronie roślin wymusza przeprowadzanie zabiegów związanych z roślinami przy wykorzystaniu sprzętu sprawnego technicznie. Jest to oczywiście całkowicie zrozumiałe, gdyż jedynie mając do czynienia ze sprawnym sprzętem możemy być pewni, że podejmowane przez nas czynności będą miały rzeczywiście taką skuteczność, jaka jest w danej sytuacji wymagana. Co więcej, sprzęt wykorzystywany w tym celu powinien pozwalać na pozbycie się organizmów szkodliwych. Przy tym, niezbędne będzie także to, aby sprzęt do zabiegów ochrony roślin nie powodował bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia użytkownika oraz dla środowiska.

Z innych informacji, zabiegów mających na celu ochronę roślin jest całkiem sporo, ale prawdopodobnie za najbardziej podstawowy oraz być może też najczęściej stosowany uznać trzeba zabieg w postaci opryskiwania pestycydami. Nawet w przypadku tego rodzaju zabiegu niezbędne będzie zadbanie o odpowiedni poziom skuteczności przeprowadzanych prac, dlatego też oprócz wykorzystywania odpowiedniego środka ochrony roślin w połączeniu z odpowiednim terminem, bardzo ważne będzie oczywiście także to, jak dobrą sprawnością techniczną odznacza się wykorzystywany przez nas sprzęt. W momencie, gdy mamy do czynienia z wadliwym urządzeniem, nie tylko dojdzie do sytuacji, w której spadnie skuteczność zabiegu, ale także spowoduje to wspomniane już wcześniej w tym wpisie zagrożenia.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W temacie atestacji opryskiwaczy warto będzie zwrócić uwagę jeszcze na co najmniej kilka zróżnicowanych kwestii. Zanim jednak to zrobimy, pragniemy zaznaczyć, że poszczególne informacje na ten temat udało nam się uzyskać dzięki konsultacji z ekspertami z firmy Cennas sp. z o.o. zajmującą się świadczeniem usług związanych między innymi właśnie z atestacją opryskiwaczy. Tak więc, warto będzie tutaj wspomnieć przede wszystkim o tym, że opryskiwacze polowe wykorzystywane powszechnie przez rolników powinny być poddawane odpowiednim badaniom co trzy lata. Skoro już sobie to wyjaśniliśmy, możemy teraz przejść do opisu poszczególnych urządzeń wykorzystywanych do przeprowadzenia badań. Jednym z najważniejszych tego rodzaju urządzeń jest rowkowy stół ręczny.

Urządzenie to wykorzystywane jest w celach badania rozkładu poprzecznego wypryskiwanej cieczy. Oprócz tego, trzeba tutaj dodatkowo wspomnieć także o urządzeniu do kontroli prawidłowości wskazań manometrów oraz urządzeniu do pomiaru równomierności wydatku poszczególnych dysz opryskiwacza. Bez nich, niemożliwe byłoby skuteczne przeprowadzenie badań. W momencie, gdy mamy do czynienia z odpowiednią firmą świadczącą usługi związane z atestacją opryskiwaczy, będziemy mogli pozwolić sobie także na rozwiązanie w postaci zbadania opryskiwacza w gospodarstwie rolnika, co oczywiście osiągnąć można dzięki wykorzystaniu odpowiedniego przewoźnego zestawu przyrządów.

To nie wszystko

Na koniec, w temacie atestacji opryskiwaczy warto będzie wspomnieć także o tym, że badanie opryskiwacza składa się z części ogólnej oraz szczegółowej. Część ogólna uwzględnia sprawdzenie między innymi kompletności osłon części wirujących oraz pewności zawieszenia opryskiwacza na ciągniku lub też połączenia z ciągnikiem w przypadku opryskiwacza przyczepianego. Jeśli natomiast chodzi o badania szczegółowe, tutaj będziemy mieli do czynienia między innymi z badaniem stanu technicznego oraz dokonywaniem pomiarów parametrów pracy wszystkich poszczególnych podzespołów opryskiwacza, choć nie do wszystkich potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt.