Krowy mleczne wymagają odpowiednio zbilansowanej mieszanki paszowej, aby utrzymać produkcję mleka na optymalnym poziomie. Ogromne znaczenie ma w tym przebieg procesu trawienia, zwłaszcza w pierwszym przedżołądku – żwaczu. Zachowanie właściwych warunków środowiskowych, głównie odczynu pH, gwarantuje prawidłowy metabolizm. Temu służą konkretne dodatki paszowe dystrybuowane między innymi przez firmę Noack Polen z siedzibą w Warszawie.

Dodatki paszowe od sprawdzonego dostawcy

Sposób skarmiania bydła przekłada się bezpośrednio na jakość produktów pochodzenia zwierzęcego, ale również zdrowie stada. U zwierząt przeżuwających ze względu na budowę układu pokarmowego, proces trawienny przebiega inaczej i niekiedy wymaga wspomagania, dzięki odpowiednim preparatom. Ich dystrybucją zajmuje się firma Noack Polen, należąca do szwajcarskiej Noack Group of Companies. To przedsiębiorstwo o zasięgu międzynarodowym, które funkcjonuje na rynku od 1980 rok. Polski oddział natomiast rozpoczął swoją działalność na początku lat 90. Tak długi staż pozwolił na nawiązanie współpracy z licznymi producentami w zakresie dodatków paszowych, diagnostyki rolno-spożywczej, weterynaryjnej oraz analizy instrumentalnej. To sprawia, że z roku na rok sukcesywnie powiększa się grono zadowolonych klientów z branży spożywczej i hodowli zwierząt.

Niezwykle istotną rolę, jeśli chodzi o żywienie krów, odgrywają stabilizatory pracy żwacza. Te w ofercie Noack Polen pochodzą od Celtic Sea Minerals, specjalizującej się w produktach wytwarzanych z alg morskich. Ich dodawanie do pasz dla przeżuwaczy wiąże się z wieloma korzyściami dla hodowców.

Proces trawienia u krów

Układ pokarmowy u tych zwierząt ma skomplikowaną budowę, a składa się między innym z trzech przedżołądków. Jednym z najważniejszych jest największy z nich, czyli żwacz. To w nim zachodzi trawienie celulozy dzięki obecności licznych mikroorganizmów. Ponadto miejsce ma synteza aminokwasów egzogennych oraz białka. Proces fermentacji skutkuje produkcją w lotnych kwasów tłuszczowych. Te stanowią źródło energii dla bydła, a zawarty w nich kwas octowy ma udział w syntezie tłuszczu mleka. Aby reakcje zachodzące w żwaczu miały poprawny przebieg, muszą zostać zachowane w nim właściwe warunki środowiskowe, czyli:

  • temperatura ok. 40 stopni Celsjusza,

  • wilgotność na poziomie ok. 85%,

  • nieprzerwana obecność składników pokarmowych,

  • odczyn pH wynoszący 6,2-7,

  • warunki beztlenowe.

Duże znaczenie pod tym względem ma jakość podawanej krowom mieszanki paszowej. Należy dbać o jej skład, a zwłaszcza stosunek masy pasz objętościowych do treściwych oraz strukturę fizyczną – włókna powinny mieć więcej niż 4 cm długości. Ostatni parametr jest istotny ze względu na stymulację produkcji śliny, która utrzymuje pH na właściwym poziomie, co zapewnia rozwój niezbędnych do trawienia drobnoustrojów.

Wspomaganie pracy żwacza

Osiągnięcie wydajności w zakresie produkcji mleka wiąże się jednak żywieniem bydła mieszankami bogatymi w skrobię, która stanowi główny składnik zbóż. To niestety negatywnie wpływa na pracę żwacza i może wywołać tak zwaną kwasicę, czyli znaczne obniżenie odczynu pH. Dla zachowania balansu warto sięgnąć właśnie po wspomniane już dodatki paszowe w postaci stabilizatorów pracy żwacza. Jak wskazuje ekspert z firmy Noack Polen z Warszawy:

Krystaliczna struktura składników mineralnych zawartych w preparatach gwarantuje ich powolne uwalnianie. Zapewnia to znacznie lepszą i długookresową stabilizację pH w żwaczu. To przekłada się na poprawny przebieg procesów metabolicznych, zapobiegając wystąpieniu kwasicy czy gorączki mlecznej. Jednocześnie wpływa na lepszą wydajność mleczną bydła.

To ważne, aby zapobiegać chorobom trawiennym u krów mlecznych. Doprowadzają one bowiem do dużych start, jeśli chodzi o efektywność produkcyjną. W ostrej fazie kwasicy objawy nasilają się w szybkim tempie i bardzo często doprowadzają do zgonu zwierzęcia. Postać przewlekła natomiast może skutkować wystąpieniem innych schorzeń, a co za tym idzie także spadku odporności oraz pogorszeniu się jakości mleka.