Założenie pasieki to krok, który wiele osób stawia nie tyle ze względów biznesowych, ile ideologicznych. Trzeba bowiem wiedzieć, że pszczoły to gatunek, którego liczebność stale się zmniejsza, a, jak podkreślał na przykład Albert Einstein, po jego wyginięciu człowieka może spotkać ten sam los. Co możesz zrobić, żeby założyć pasiekę, która będzie źródłem przyjemności i ukłonem w stronę natury? Na przykład skorzystać z oferty Centrali Nasiennej.

Jak założyć pasiekę?

W pierwszej kolejności początkujący pszczelarz musi wybierać miejsce, w którym założy swoją pasiekę. Najczęściej wybór pada na tereny podmiejskie, obfitujących nie tylko w świeże powietrze, ale przede wszystkim w odpowiednią roślinność. W okolicy pasieki muzą bowiem pojawić się drzewa krzewy i kwiaty, takie jak lipy, maliny czy mniszki lekarskie. Przy zakładaniu pasieki konieczne będzie również dopełnienie szeregu formalności – trzeba zgłosić ten fakt do powiatowego lekarza weterynarii, ustawić tablicę informacyjno-ostrzegawczą z danymi pszczelarza czy też przygotować plany rozwoju pasieki. Nie można zapomnieć także o zarejestrowaniu pasieki jako działalności sprzedającej wyroby pochodzenia zwierzęcego w sytuacji, w której pszczelarz zamierza sprzedawać miód.

Następnym krokiem jest zakup odpowiednich produktów, które będą niezbędne do prowadzenia pasieki. Absolutną podstawą są oczywiście ule – początkujący pszczelarze najczęściej stawiają na modele korpusowe, dzięki którym stopniowo mogą rozwijać swoją działalność. Nie można zapomnieć również o stroju ochronnym, który uchroni przed ukąszeniami. Należy więc kupić nie tylko kombinezon, ale również kapelusz ze specjalną siatką, zabezpieczającą twarz, a także wygodne, kryte buty oraz długie rękawice. W każdej pasiece przydadzą się również naczynia do rozlewu miodu, narzędzia do odsklepiania czy też dłuta i podkurzacz z paliwem, który służy do odymiania pszczół przed miodobraniem.

Co znajdziesz w ofercie Centrali Nasiennej?

Jak widać, do założenia pasieki konieczne jest nie tylko spełnienie wszelkich norm prawnych, ale również wyposażenie się w niezbędne przedmioty. Aby mieć pewność, że wybrane ule będą lekkie, wytrzymałe i odporne na wilgoć, warto szukać renomowanych dostawców. Zalicza się do nich Centrala Nasienna, która już od ponad czterdziestu lat troszczy się o polskich rolników. W jej ofercie znajdziesz nie tylko ule styropianowe czy poliuretanowe, ale również pełny asortyment, który jest potrzebny do funkcjonowania pasieki. Dzięki temu pszczelarze mogą mieć pewność, że ich działalność, bez względu na to, czy jest prowadzona na użytek własny, czy w celach biznesowych, przyniesie im satysfakcję.