Nawozy wapienne mają za zadanie pomagać w obniżaniu kwasowości gleby. Zwiększający się poziom kwasowości prowadzi do obniżenia wydajności gleby i przekłada się na obfitość plonów. Aby uniknąć tego typu sytuacji, konieczne jest regularne wapnowanie gleby. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się nieco bliżej specyfice nawozów wapiennych oraz efektom, jakie może przynieść ich stosowanie.

Co prowadzi do zakwaszenia gleby?

Zakwaszenie gleby może być wywoływane przez czynniki naturalne oraz antropogeniczne. Do czynników naturalnych zaliczamy szereg procesów takich jak wietrzenie gleby, mineralizacja materii organicznej, oddychanie korzeni roślin, utlenianie azotu, wymywanie kationów i pobieranie ich przez rośliny.

Czynniki antropogeniczne są z kolei wywoływane bezpośrednio przez człowieka i jego działalność. Do czynników antropogenicznych zaliczamy również warunki atmosferyczne. W tej kategorii możemy wymienić przede wszystkim kwaśne deszcze, utlenianie azotu amonowego w nawozach i utlenianie siarki elementarnej, która jest wprowadzana do gleby razem z nawozem. Nawozy azotowe oraz siarka elementarna prowadzą do intensyfikacji procesów zakwaszenia gleby.

Do czego prowadzi zakwaszenie gleby?

Zakwaszenie gleby to główny czynnik, który wpływa negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich środowisk oddziałujących na zdrowie człowieka. Do najbardziej powszechnych skutków zakwaszenia gleby możemy zaliczyć aktywację toksycznego glinu oraz akumulację manganu. Hamują one wzrost korzeni roślin. Zakwaszenie powoduje zubożenie tzw. glebowego kompleksu sorpcyjnego. Ponadto może dochodzić do zmniejszenia aktywności mikroorganizmów, które rozkładają resztki roślinne i utleniają azot amonowy. Oprócz tego zwiększa się aktywność mikroorganizmów, które redukują trójtlenek azotu do dwutlenku azotu, co powoduje zwiększenie promieniowania UV. Zakwaszenie gleby powoduje także uwstecznienie składników mineralnych, które są dostarczane z nawozami.

Kiedy należy wapnować?

Uzyskanie optymalnych efektów wapnowania jest uzależnione od wyboru odpowiedniego terminu. Musi on uwzględniać okres wysiewu oraz agrotechniczny termin wapnowania, czyli umiejscowienie zabiegu w procesie zmianowania roślin. Określając agrotechniczny termin wapnowania, należy przestrzegać kilku zasad. W przypadku gleb o charakterze lekkim i bardzo lekkim, na których uprawia się rośliny o niższych wymaganiach względem odczynu pH, wapnowanie trzeba przeprowadzać częściej. Jednocześnie należy dobrać odpowiednio mniejszą dawkę. Wapnowanie najlepiej wykonywać pod przedplon roślin wrażliwych, do których zaliczamy przede wszystkim zboża. Jeżeli wapnowanie pod przedplon nie zostało wykonane, to trzeba je zaplanować po zbiorze przedplonu. Ponadto zabieg wapnowania można wykonać w okresie jesiennym, pod orkę zimową.

W przypadku „przegapienia” wszystkich terminów wapnowania ostatnią deską ratunku jest wykonanie zabiegu na zmarzniętą glebę, w warunkach bezśnieżnych. Warstwa zmarzniętej ziemi nie może jednak przekraczać 25 cm. Wapnowanie można także wykonać wczesną wiosną. Zabieg wiosenny określany jest mianem ratującego rośliny, które źle przezimowały.

Bardzo ważną kwestią jest unikanie łączenia wapnowania z nawożeniem obornikiem i niektórymi nawozami mineralnymi. Może to doprowadzić do utleniania amoniaku oraz tzw. uwsteczniania się fosforu.

Jakie są efekty wapnowania?

Nawozy wapienne mogą przynieść wiele korzyści i prowadzą do poprawy urodzajności gleb. Ten efekt osiągany jest dzięki poprawie właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych podłoża. Ponadto wapnowanie ma pozytywny wpływ na procesy rozkładu substancji organicznych, tworzenia próchnicy i przemiany azotu. Dzięki tego typu nawożeniu można zredukować toksyczne działanie glinu i manganu, a jednocześnie poprawić stopień przyswajalności makroelementów (fosfor, potas, magnez) i mikroelementów. Wapnowanie aktywuje rozwój sprzyjającej mikroflory oraz ogranicza dostęp do roślin metali ciężkich. Ponadto zabieg wpływa na podniesienie efektywności nawożenia organicznego i mineralnego. Efektem wapnowania jest zwiększenie plonowania roślin oraz poprawa jakości zdrowotnych i technologicznych płodów rolnych.

Korzystając z oferty Firmy Gospodarczo-Handlowej Agria Sp. z o.o z Tarnowa możecie liczyć na profesjonalne doradztwo w zakresie wyboru wysokiej jakości nawozów wapiennych. Firma działa na rynku od 1989 roku, co jest najlepszym potwierdzeniem jej doświadczenia oraz wysokich kompetencji.