Młóto browarniane powraca do łask hodowców bydła mlecznego. Stanowi ono doskonałą alternatywę dla innych pasz białkowych, a przy okazji dostarcza krowom niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu substancji odżywczych. Młóto browarniane zwiększa również wydajność mleczną bydła. Należy jednak stosować je z umiarem. Zapytaliśmy ekspertów z firmy Domino, w jaki sposób włączyć wysłodziny browarne do diety krów.

Zalety młóta browarnianego

Młóto browarniane jest produktem ubocznym procesów związanych z produkcją piwa. Przez specjalistów z branży rolniczej uważane jest ono za jedną z najbardziej wartościowych pasz pochodzących z przemysłu fermentacyjnego. Dlaczego? Otóż wysłodziny browarne zawierają łatwo przyswajalne białka, które nie ulegają rozpadowi w żwaczu i bardzo łatwo wchłaniają się z jelit. Młóto browarniane bogate jest również w witaminy z grupy B oraz A i E. Ponadto w jego składzie znajdują się mikro- i makroelementy, które pomagają utrzymać bydło mleczne w dobrej kondycji zdrowotnej.

Młóto browarniane w żywieniu bydła mlecznego

Młóto browarniane jest szczególnie polecane dla bydła mlecznego. Wszystko dzięki właściwościom mlekopędnym tej paszy. Jak przekonuje specjalista z firmy Domino, która w Polsce jest czołowym dystrybutorem tego produktu  - racjonalne dawkowanie wysłodzin browarnych powoduje zwiększenie produkcji mleka oraz korzystnie wpływa na jego jakość. Trzeba jednak pamiętać o tym, by paszy tego rodzaju nie podawać krowom zasuszonym. Młóto browarniane można serwować również bydłu mięsnemu. Ze względu na wysokie walory smakowe jest ono chętnie zjadane przez zwierzęta hodowlane, co wpływa na szybszy przyrost ich masy ciała. Ze stosowaniem wysłodzin browarnych nie można przesadzać, gdyż osiągnie się efekty odwrotne od zamierzonych. Jak należy dawkować tę paszę?

Dawkowanie młóta browarnianego u bydła mlecznego

Młóto browarniane może zastąpić pasze objętościowe, zwłaszcza w okresie, kiedy tych brakuje. Optymalna dawka wysłodzin browarnych dla krów w laktacji to 6-8 kg dziennie na osobnika. Wysokowydajnym krowom mlecznym można podawać 12 kg młóta dziennie na sztukę. Jeżeli chodzi o bydło mięsne, specjaliści zalecają podawanie porcji rzędu 2-3 kg paszy na 100 kg masy ciała danego osobnika.

Choć młóto browarniane pełni czasem rolę paszy objętościowej, zazwyczaj używa się go w charakterze paszy treściwej. Nadmierna podaż wysłodzin może skutkować złym samopoczuciem krów oraz pogorszeniem się ich stanu zdrowia. Należy więc ściśle przestrzegać podanego wyżej sposobu karmienia. Wybierajmy młóto browarniane od sprawdzonych dystrybutorów takich jak firma Domino. Produkty tego przedsiębiorstwa posiadają certyfikat Dekra, który świadczy o wysokiej jakości sprzedawanych pasz.