Hodowcy gołębi stają przed bardzo trudnym i jednocześnie odpowiedzialnym zadaniem związanym z zapewnieniem ptactwu wysokiej jakości pożywienia. W zależności od pory roku, stanu fizjologicznego czy też systemu utrzymania, należy modyfikować skład paszy na bardziej lub mniej energetyczną pod względem białek oraz tłuszczów. Na rynku asortymentowym można obecnie spotkać się z wieloma typami specjalistycznych mieszanek. W żadnej z nich nie może jednak zabraknąć kilku kluczowych składników. Jakich konkretnie?

Ważna rola zbóż


Zdecydowanie największy udział procentowy w składzie karmy dla gołębi stanowi jęczmień, który charakteryzuje się odpowiednio zbilansowaną ilością składników odżywczych. Jego zawartość może stanowić od 20 do nawet 60% całej mieszanki. Za przysmak gołębi uchodzi również pszenica, aczkolwiek hodowcy powinni zwracać szczególną uwagę na to, aby nie podawać jej w zbyt dużych ilościach. Ewentualne zbagatelizowanie tego faktu może przyczynić się to zatuczenia ptaków i niekorzystnie odbić się na ich kondycji. Za dobrą i przede wszystkim wysokoenergetyczną paszę uważa się także kukurydzę. W zależności od zaistniałych potrzeb ziarno można podawać w formie gniecionej lub ześrutowanej.

W żywieniu gołębi powszechnie stosuje się owies – ale jedynie ten pozbawiony plew. Ptaki spożywają go bardzo chętnie, dzięki czemu może być wykorzystany w celach odchudzenia zatuczonego stada. Po kilku tygodniach diety owsianej ptaki zaczynają swobodniej się poruszać i częściej wylatywać z gołębnika. Wszystkie rodzaje zbóż stanowią o jakości pasz energetycznych. Co jednak z równie istotną kwestią dostarczenia białka i witamin?

Jak dostarczyć białko i witaminy?


Głównym źródłem białka w karmach przeznaczonych dla gołębi są nasiona roślin motylkowatych, czyli bobiku, grochu lub peluszki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby dodatkowo stosować łubin oraz fasolę. Ewentualny niedobór energetyczny można uzupełniać nasionami roślin oleistych takich jak m.in. rzepak. Wyjątkowe korzyści niesie ze sobą wykorzystanie siemienia lnianego, którego dodatek wspomaga regenerację struktury piór i nadaje im naturalnego połysku. Jeżeli zaś chodzi o witaminy, to najczęściej stosuje się specjalne mieszanki podawane w oddzielnych karmidłach. Gołębiom można podawać pasze zielone, ale koniecznie muszą być rozdrobnione.

Jak zatem wyraźnie widać ilość koniecznych do podania składników jest bardzo duża, co może być w pewien sposób kłopotliwe dla mniej doświadczonych hodowców. Dlatego też z praktycznego punktu widzenia najlepiej zdecydować się na ofertę mieszanek gotowych przygotowanych przez najlepszych specjalistów. Pracownicy firmy FH Zaopatrzenie Rolnictwa pomogą wybrać optymalną pod wszystkim względami propozycję. Dodatkowo wszyscy klienci mogą tutaj liczyć na partnerską atmosferę współpracy oraz atrakcyjne ceny.