Weterynarz to osoba, która zajmuje się leczeniem i opieką nad zwierzętami. Działalność weterynaryjna przejawia się na różne sposoby. Niewiele osób wie o prowadzonych przez placówki weterynaryjne dodatkowych usługach. Warto poznać szczególnie trzy – czipowanie, inseminację oraz korekcję racic. Z usług tych skorzystają zarówno właściciele zwierząt hodowlanych, jak i domowych.

Czipowanie psa i innych zwierząt

Coraz więcej lecznic weterynaryjnych i innych placówek prowadzi czipowanie psów oraz innych zwierząt. Dodatkowo zajmują się wydawaniem paszportów w przypadku podróżowania za granicę, co jest wymagane w szczególności w państwach UE. Aby oznakować zwierzę, należy udać się wraz z książeczką zdrowia oraz dowodem tożsamości do wybranego ośrodka. Do elektronicznego oznakowania używa się zwykle miniczipów zawierających certyfikat ISO. W ten sposób można zapobiec zagubieniu się czworonoga. Jego zaczipowanie pozwala na szybkie odnalezienie i powiadomienie o tym właściciela. Tzw.mikroprocesor wszczepia się pod skórę metodą iniekcyjną najczęściej w szyję lub między łopatkami. Zastrzyk jest niemal całkowicie bezbolesny. Nie wywołuje też alergii. Po zabiegu warto dołączyć do obroży pupila informację o jego zaczipowaniu. 

Inseminacja zwierząt

Do dodatkowych usług świadczonych przez weterynarzy zalicza się inseminacja zwierząt. Polega na sztucznym zapłodnieniu np. hodowlanego bydła. Przed zabiegiem weterynarz-inseminator przeprowadza wywiad lekarski i badanie. Nasienie samca jest następnie wprowadzane do rodnych dróg samicy. Pozwala to na zapłodnienie i rozmnożenie zwierząt. Na skuteczność rozpłodu wpływa właściwy termin oraz obserwacja objawów faz płodności samic. Ruja u krów czy jałówek trwa zwykle ok. 12-36 godzin. Na jej długość może wpływać temperatura i takie czynniki jak niedożywienie czy stres. Inseminacja zwierząt to usługa weterynaryjna skierowana przede wszystkim do hodowców. Mogą z niej skorzystać również właściciele samic, chcący otrzymać zwierzęce potomstwo. Unasiennianie jest przy tym w pełni bezpieczne. Ograniczenie bezpośredniego kontaktu między parą samicy i samca chroni przed przenoszeniem się między zwierzętami chorób zakaźnych. 

Korekcja racic

Brak możliwości ścierania u krów racic powoduje liczne nieprawidłowości. Należą do nich przerosty i stany zapalne, które zmniejszają produkcję mleka. Wiążą się też z kosztownym leczeniem i poważnymi stratami wśród zwierząt. Dlatego też wskazana jest korekcja racic. Stosuje się do niej profesjonalny sprzęt, jakim jest poskrom. Urządzenie stanowi drewniano-metalową konstrukcję. Używa się jej także do leczenia chorób kopyt u koni. Korekcję racic zaleca się wykonywać ok. 1-2 razy w roku. Dzięki niej zwierzęta mogą się z powrotem swobodne poruszać niezależnie od rodzaju podłoża. Warto wiedzieć, że kontrolę racic u jałówek należy przeprowadzać po upływie ok. 12-16. miesięcy od narodzin.

Pozostałe usługi weterynaryjne

Profesjonalna opieka nad zwierzętami, jaką zajmują się lekarze i technicy obejmuje dodatkowe usługi weterynaryjne. W ich skład wchodzą:

  1. Dietetyka. Doradztwo żywieniowe w zakresie doboru diet dostosowanych do chorób. Diety odchudzające dla zwierząt. Dodatkowo: sprzedaż bytowych i leczniczych karm.

  2. Opieka nad trzodą. W zakresie: pielęgnacji, zdrowia, żywienia, płodności, produkcji i jakości mleka.

  3. Doradztwo. Porady behawioralne dotyczące np. socjalizacji, wychowania szczeniąt, wyboru zwierząt, oswojenia (np. z nowym miejscem zamieszkania albo innym zwierzęciem) czy problemów (z agresją, lękiem, emocjami, zachowaniem podczas nieobecności właścicieli).

Dodatkowo niektóre prywatne przychodnie weterynaryjne oferują usługi groomerskie. Zalicza się do nich m.in. czesanie i strzyżenie oraz dobór akcesoriów pielęgnacyjnych dla zwierząt. Ponadto poszczególne ośrodki prowadzą punkty odprzedaży leków, preparatów czy suplementów diety. Wybierając się do placówki zajmującej się leczeniem zwierząt, warto zatem zwrócić uwagę na dodatkowe usługi.