Rower to pojazd o wbrew ozorom skomplikowanej budowie. Zazwyczaj uświadamiamy to sobie dopiero w momencie, gdy ulegnie on awarii i poszukujemy źródła problemu. Warto jednak poznać mechanizmy i części rowerowe oraz dowiedzieć się, do czego służą – być może wiedza ta przyda Ci się w najmniej oczekiwanym momencie. Sprawdź, jak zbudowany jest rower.

Budowa roweru – najważniejsze elementy

Choć z pozoru rower nie wydaje się skomplikowanym urządzeniem, posiada on wiele części, których większość zwyczajnych użytkowników nie potrafi nawet nazwać. Do najważniejszych jego elementów zaliczamy oczywiście ramę, kierownicę, koła, siodełko oraz pedały, jednak każdy rower posiada także inne elementy konstrukcyjne:

  • amortyzatory,

  • stery,

  • przerzutki,

  • mechanizm korbowy oraz suport,

  • sztyca.

Wszystkie te elementy zakupić można osobno w specjalistycznych sklepach rowerowych, takich jak 4activ. Sprawdź, do czego służą i dowiedz się więcej o budowie rowerów.

Do czego służą amortyzatory i czym są stery?

Amortyzator to część roweru, która odpowiada za utrzymywanie przedniego koła przy ziemi. Dawniej nie każdy rower posiadał amortyzatory, jednak nowsze modele w zdecydowanej większości wyposażone są w ten mechanizm. Ułatwia on panowanie nad rowerem podczas jazdy po różnego typu nierównościach i znacznie poprawia komfort jazdy. W przypadku pojazdów, które nie posiadają amortyzatorów, jego funkcję przejmuje tzw. sztywny widelec.

Stery to natomiast część roweru, o której istnieniu zazwyczaj  nie wiemy, póki nie ulegnie ona awarii. Są to łożyska schowane w przedniej części ramy, które odpowiadają za możliwość kręcenia kierownicą. Ich awaria jest więc bardzo zauważalna, ponieważ znacznie utrudnia lub uniemożliwia jazdę.

Rodzaje przerzutek rowerowych

Przerzutki w rowerze dzielimy na tylną oraz przednią. Razem z korbą, łańcuchem, kasetą, manetkami oraz linkami, wchodzą one w skład rowerowego napędu. Tylna przerzutka odpowiada za naciągnięcie łańcucha oraz przeprowadzanie go między zębatkami kasety rowerowej. Przerzutka tylna może być zewnętrzna lub planetarna, czyli schowana w tylnej piaście.

Zadaniem przedniej przerzutki jest natomiast przerzucanie łańcucha między tarczami korby.

Mechanizm korbowy oraz suport

Mechanizm korbowy, który często nazywa się po prostu korbą, składa się z tarcz – zębatek, po których porusza się łańcuch oraz ramion, na których końcach przykręcone są pedały. Ramiona korby łączy ze sobą suport – łożyska, dzięki którym możemy kręcić korbą.

Zazwyczaj suport, schowany jest w ramie, w tak zwanej mufie suportowej, istnieją jednak także łożyska zewnętrzne.

Wolnobieg - kaseta rowerowa

Kasetą rowerową lub wolnobiegiem nazywamy zębatki, które znajdują się na tylnym kole. Jeśli są one nasuwanie na piastę, mechanizm ten nazywamy kasetą; w przypadku, gdy są one  nakręcane stosuje się nazwę wolnobieg.

Mechanizm taki składa się z od pięciu do dwunastu zębatek – w niektórych przypadkach zębatka jest tylko jedna, jednak zazwyczaj budowa taka dotyczy rowerów bez przerzutek.  

Mylnym przekonaniem jest teza, że im większa jest liczba przełożeń, tym większa prędkość rower może osiągnąć – determinuje to jedynie wielkość zębatek.

Czym jest sztyca rowerowa?

Sztyca podsiodłowa to cześć rowerowa nazywana także wspornikiem siodełka. Jest to podłużna rura, wsuwana w rurę podsiodłową ramy oraz blokowana zaciskiem, do której montuje się siodełko. Zadaniem sztycy rowerowej jest regulacja wysokości siodełka, co ma duży wpływ na komfort jazdy.

Sportowe wyposażenie dla małych mistrzów - tylko w 4activ!

Firma 4activ z Łodzi oferuje sprzęt sportowy dla dzieci, takie jak rowery, hulajnogi i akcesoria rowerowe. W ofercie znajdują się produkty takich marek jak Puky, Micro, Thule, Hamax, Yepp i inne. Firma oferuje również foteliki rowerowe, zarówno przednie, jak i tylne, oraz akcesoria do nich. Wśród innych produktów dostępne są kijki do nordic walking, kijki trekkingowe, narty i akcesoria podróżne. Na stronie internetowej 4activ można znaleźć poradniki dotyczące wyboru odpowiedniego sprzętu dla dzieci, takiego jak rowery, hulajnogi czy foteliki rowerowe.