Wielu ludzi nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez psa lub kota. Te niezwykle wierne stworzenia, są przede wszystkim pewnymi partnerami codziennego życia. Niemniej jednak zwierzęta, podobnie zresztą jak ich właściciele, narażone są na wiele chorób. Szczególnie choroby skóry potrafią dać się we znaki naszym podopiecznym. Jak rozpoznać, iż ze zwierzęciem dzieje się coś złego i gdzie udać się z prośbą o pomoc?

Choroby skóry u zwierząt – objawy

Pierwszym objawem, który powinien zwrócić uwagę każdego właściciela, jest widoczna zmiana zachowania pupila. Zwierzęta zmagające się z chorobami skóry stają się niespokojnie i drażliwe. Nie można również nie wspomnieć o znacznie częstszym drapaniu, czy też gryzieniu w konkretnym miejscu. Taki stan rzeczy powinien spowodować sytuację, w której odpowiedzialny właściciel bliżej przyjrzy się problemowi. Szczególnie niebezpieczne mogą być objawy takie jak:

  • nadmierne wypadanie sierści,
  • zaczerwienienie skóry,
  • rany na ciele
  • matowość okrywy włosowej
  • krosty, strupy i grudki

Warto jednocześnie zaznaczyć, iż w przypadku zwierząt domowych wiele objawów może wystąpić jednocześnie. Bez odpowiednio usystematyzowanej wiedzy oraz ogromnego doświadczenia nie da się zatem stwierdzić, z jaką jednostką chorobową ma się do czynienia. Absolutnie najgorszym rozwiązaniem, które może narazić zwierzę na utratę zdrowia, jest próba wdrożenia samodzielnego leczenia, opartego na tym, co można przeczytać w sieci. Co zatem powinno się zrobić w takiej sytuacji?

Choroby skóry u zwierząt – leczenie

W przypadku chorób skóry zdecydowanie najważniejsza jest szyba reakcja właściciela. Nie wolno bagatelizować żadnych objawów, ponieważ choroba może postępować niezwykle szybko. Aby dowiedzieć się, z czym dokładnie ma się do czynienia, trzeba udać się do przychodni weterynaryjnej, w której lekarze pobiorą i przepadają próbki skóry z zainfekowanego miejsca. Dopiero po określeniu przyczyny, można przystąpić do leczenia zasadniczego. A to może mieć formę absolutnie różną. Od stosowania specjalistycznie przygotowanych maści, poprzez antybiotyki doustne, aż na zabiegu kończąc.

Niezwykle istotne jest także podejście lekarza weterynarii do swoich pacjentów. Aby charakteryzowało się ono najwyższą troską o komfort i zdrowie naszych pupili, trzeba w tej kwestii zaufać ludziom, dla których praca jest zdecydowanie czymś więcej. Mowa tu chociażby o przychodni weterynaryjnej Vita. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć tutaj zarówno na niezwykle miłą atmosferę, jak i indywidualne podejście do każdego z przypadków.