Królik to popularne zwierzątko domowe, lecz nie da się ukryć, że większość właścicieli opiekuje się nimi w niewłaściwy sposób. Czasami są to drobne błędy, a czasami pomyłki, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu pupila. Masz królika lub planujesz jego adopcję? Sprawdź, czy jesteś w stanie zapewnić mu prawidłowe warunki! O czym musisz pamiętać, aby Twój królik był zdrowy i szczęśliwy?

Pierwsza wizyta u weterynarza

Pierwszym krokiem nowego właściciela zwierzęcia jest zawsze wizyta u weterynarza. Zwłaszcza wtedy, kiedy królik nie pochodzi od profesjonalnego hodowcy. Nie wolno ufać sklepom zoologicznym, gdyż często zwierzęta są w nich zaniedbane i nie mają właściwych warunków. Weterynarza zajmującego się leczeniem i profilaktyką królików znajdziesz w Przychodni Weterynaryjnej Amadeusza Pilichowskiego, która mieści się w Łodzi. Lekarz weterynarii sprawdzi stan ząbków i pazurków Twojego pupila oraz zaszczepi go przeciwko chorobom zakaźnym, które już w kilka dni mogą doprowadzić do śmierci uszaka, a ich objawy nie zawsze są łatwe do zidentyfikowania.

Królik to nie gryzoń! Jak go żywić?

Wbrew temu, co często można usłyszeć – króliki nie są gryzoniami! Należą do zupełnie innego rzędu, czyli zajęczaków. Ma to ogromne znaczenie, gdyż ich żywienie nieco różni się od tego, w jaki sposób żywi się gryzonie. Królik jest bezwzględnym roślinożercą, a podawanie mu innych produktów może skończyć się silnym zatruciem i nieplanowaną wizytą u weterynarza. Większość dostępnych na rynku karm zawiera zboże, które jest szkodliwe dla uszaków. Najlepszym pożywieniem jest wysokiej jakości bezzbożowy granulat, choć nie jest on konieczny w diecie. Podstawą żywienia królika powinien być stały dostęp do wody oraz siana. Zęby królika rosną przez całe życie i podgryzanie siana oraz gałązek pomaga je ścierać. Układ pokarmowy królika jest zbudowany w taki sposób, że powinien być cały czas wypełniony. Tutaj również siano ma duże znaczenie i zapewnia właściwą perystaltykę. Oprócz siana każdego dnia królik powinien dostawać suszone zioła, a warzywa i owoce jedynie w formie przysmaku.

Jak powinna wyglądać klatka?

Zbyt mała klatka to częsty widok. Na jednego królika powinna przypadać klatka o szerokości co najmniej 100 cm. Królik nie powinien przebywać w niej przez całą dobę! Każdego dnia powinien mieć możliwość wybiegania się minimum kilka godzin. Jeśli chcesz uchronić swój dom przed króliczymi ząbkami i jednocześnie odpowiednio zadbać o uszaka – warto zdecydować się na zakup dużego kojca. Dno klatki i kojca powinno być puste lub wyłożone kocykiem/dywanem. Na dnie nie może znajdować się ściółka – powinna być wyłącznie w kuwecie, z której króliki szybko uczą się korzystać. Najlepszą ściółką jest drewniany pellet, gdyż nie szkodzi królikom tak, jak trociny.